Po rekonstrukci se znovu otevřela vlaková stanice Praha-Vysočany a tříkolejný úsek mezi stanicemi Praha-Vysočany a Mstětice. Vznikla i nová vlaková zastávka u stanice metra Rajská zahrada. Správa železnic tak zmodernizovala 15 kilometrů železniční sítě. Práce na opravě stanice Praha-Vysočany začaly na jaře 2020. Náklady stavby dosáhly 5,4 miliardy korun, více než tři miliardy byly z evropských fondů. Financování z národních zdrojů zajistil Státní fond dopravní infrastruktury. Novinářům to na slavnostním otevření stanice Praha-Vysočany řekli ministr dopravy Martin Kupka (ODS), ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Na souběhu tratí do Neratovic a Lysé nad Labem vznikl tříkolejný úsek. Jeho součástí je i nová zastávka Praha-Rajská zahrada, která se otevře pro veřejnost v neděli. „Podařilo se odstranit celou řadu úzkých hrdel, lépe propojit ty tři koleje na úseku mezi Prahou-Vysočany a odbočkou Skály až do Mstětic, což významně posiluje kapacitu té trati a zároveň zajišťuje i větší komfort v případě mimořádných událostí,“ uvedl Kupka. Nově otevřená stanice je podle něj vzorem a inspirací pro modernizaci dalších železničních uzlů v Česku.

Avizované navýšení rychlosti na traťovém úseku na až 160 kilometrů v hodině zatím nebude. Nejprve se musí instalovat nový evropský vlakový zabezpečovač ETCS. „V plánu je realizace v roce 2025, a pak se budou zvyšovat rychlosti,“ vysvětlil Svoboda.

Stanice Praha-Vysočany se z historických důvodů nacházela uprostřed kolejiště s přístupem z podchodu po schodech. Hlavní podchod navíc propojuje městské části Vysočany a Prosek. Zmodernizovaná bezbariérová stanice má tři nová krytá nástupiště. Přístup k nástupištím je ze dvou podchodů s eskalátory a výtahy. Součástí modernizace bylo i vybudování nové nádražní budovy s obchodem a toaletami.

Ve spolupráci s hlavním městem byla také vybudována nová lávka, která propojí stanici Praha-Rajská zahrada v místní části Hutě se stanicí metra Rajská zahrada. „Lávka umožní přístup na nástupiště z části Na Hutích a bude zprovozněna už tuto sobotu,“ uvedl Hřib. Na jaře začne fungovat jižní část lávky, která umožní přechod přímo ke stanici metra Rajská zahrada. Do té doby musí lidé jdoucí ze strany od sídliště Černý Most využívat náhradní trasu podchodem pod Chlumeckou ulicí.

Stavba dále zahrnovala rekonstrukci železničního svršku a spodku, trakčního vedení a zabezpečovacího zařízení. Stavbaři vybudovali několik nových propustků a podchodů, které propojily oblasti dosud rozdělené železnicí. Frekventovaný přejezd v Bystré ulici v Horních Počernicích byl nahrazen podjezdem. U stávajících mostů se zvýšily průjezdné výšky komunikací a rozšířily se o chodníky. Ve Stoliňské ulici byl vybudován nový podjezd pod železnicí pro cyklostezku. Zhotoviteli stavby byly společnosti Subterra, OHLA ŽS, EUROVIA CS a Elektrizace železnic Praha.

Minulý týden se v Praze otevřela historická Fantova budova na Hlavním nádraží a v příštím roce projde modernizací také odbavovací hala. Přestavba čeká také Masarykovo a smíchovské nádraží. Přestavba smíchovské nádražní budovy bude podle SŽ stát odhadem 1,1 miliardy korun a měla by být dokončena mezi roky 2026 a 2028. Opravy železničních budov Správu železnic za letošní rok vyjdou na 1,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

DPP