Invoitix

Zdržení do 20 minut na některých hraničních přechodech s Českem a Rakouskem, které kvůli nelegální migraci od včerejška zavedly kontroly na hranicích se Slovenskem, hlásily dopoledne servisní organizace slovenské autodopravy. Odpoledne pak slovenská policie upozornila řidiče na kolony před hraničním přechodem Brodské/Břeclav ve směru do Česka. Zástupci zaměstnavatelů upozornili na možné negativní dopady zmíněného kroku a vybídli úřady k opatřením, která by zajistila, že se kolony na hranicích tvořit nebudou.

Podle Zelené vlny veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska se řidiči zdrželi zhruba 15 minut na přechodu Svrčinovec/Mosty u Jablunkova. Na dálničním hraničním přechodu s Rakouskem na okraji Bratislavy motoristé čekali přibližně 20 minut.

Centrum dopravních informací Stella centrum upozornil na zdržení i na dvou dalších přechodech ze Slovenska do Rakouska ve slovenské metropoli a také na přechodu do Česka Drietoma/Starý Hrozenkov.

Slovenská policie odpoledne informovala, že na dálničním přechodu Brodské/Břeclav, který využívá i tranzitní doprava, se vytvořila kolona o délce tři až pět kilometrů. Motoristů doporučila využít jiné přechody.

Zástupci firem očekávají, že opatření sousedních zemí postihne hlavně dopravce. Od úřadů žádají opatření, která zajistí co nejkratší zdržení na hranicích.

„Vzhledem k dlouholeté koexistenci v jednom svazku máme s Českou republikou vybudované silné obchodní vazby, tuto výměnu zboží a služeb zajišťuje denně několik tisíc osobních vozidel a kamionů. Očekáváme, že bude na hranicích zajištěn dostatečný počet pracovníků a celá logistika tak, aby nenastalo žádné výrazné zdržení občanů či kamionové dopravy,“ napsala ČTK mluvčí slovenské Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení Miriam Filová.

Tajemník Republikové unie zaměstnavatelů Martin Hošták ČTK informoval, že hraniční kontroly negativně ovlivní hlavně autodopravce. „Když vezmeme v úvahu fakt, že hlavními exportními destinacemi našich vývozců jsou právě Německo a Česko, způsobí zmíněný krok zpoždění dodávek velkého množství našich členů,“ uvedl. Dodal, že vyčíslit dopady zatím nelze, protože není jasné, jak dlouho budou nakonec opatření na hranicích trvat.

Zdroj  :ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP