Background of cardboard boxes inside warehouse, logistic center. Warehouse filled with cardboard boxes. Mess in the warehouse. 3D illustration

Stěhujete se? Pokud jste nežili jako poustevník bez vybavení domácnosti,  budete k tomu určitě potřebovat krabice na stěhování. Jenže, kde je vzít? Pojďme si rozebrat vaše možnosti.

Obyčejné krabice najdete v nejbližším supermarketu

Pokud hledáte nejjednodušší nebo nejlevnější řešení, postačí vám kartonové krabice z nejbližšího supermarketu. Zajděte tam a zeptejte se na ně. Pravděpodobně jich budou mít spoustu nazbyt. A nemusíte se vůbec stydět, protože opětovné použití krabice je ve své podstatě ta nejlepší recyklace. Pokud můžete vyberte si ty z pětivrstvé vlnité lepenky. Ptáte se, co to je? To musíme zabrousit trochu do teorie.

Krabice jsou nejčastěji vyrobeny z vlnité lepenky. Tento materiál se skládá z několika vrstev papíru, kdy se střídá rovná a zvlněná  vrstva (odtud název „vlnitá lepenka“). A jak asi už tušíte, čím více, tím lépe pro vás. Proto hledejte krabice z pětivrstvé vlnité lepenky, ta má tři rovné a dvě zvlněné vrstvy.

Klasické kartony mají stejné klopy („křídla“) nahoře a dole. Jejich nosnost je rozdílná kus od kusu, proto je rozhodně nepřetěžujte. Pro použití budete potřebovat ještě lepicí pásku, kterou dobře klopy oblepte, nejlépe i po stranách a napříč.

„Banánové“ přepravky jsou dobrým úlovkem

Nejlepším úlovkem zadarmo jsou ovšem přepravky, které se nejčastěji používají na ovoce, proto jsou známy jako „banánové přepravky“. Oproti obyčejným klopovým krabicím mají většinou lepší nosnost a jsou odolnější proti poškození. Důvodem je speciální konstrukce se zesílenými rohy. Tyto přepravky však nemají klopy, což přináší i několik nevýhod. Pro jejich zakrytí musíte použít jiný materiál, aby se předešlo zaprášení a zašpinění. Také počítejte s tím, že vám i prázdné přepravky během převozu zaberou dost místa, protože se nedají rozložit do plochého stavu jako klasické kartony.

Pozor na vlhkost

Nepřítelem všech výrobků z papíru je voda. Vlnitá lepenka se z papíru vyrábí, proto to pro ni platí úplně stejně. I ta nejlepší krabice, pokud navlhne ztratí svoje vlastnosti a může se vyhodit. Hrozí například proboření dna nebo zhroucení stěny. Požívejte tedy jenom naprosto suché kartony a vyhněte se stěhování v dešti, pokud to je možné.

Speciální krabice na stěhování

Nejsnadnější cesta k opravdu kvalitním krabicím na stěhování vede přes nákup na specializovaném obalovém e-shopu. Nákup doporučujeme všem, kteří toho stěhují hodně a chtějí si ušetřit čas a mnohdy i nervy.

Speciální krabice na stěhování, byly k tomuto účelu navrženy a proto k tomu mají uzpůsobenou konstrukci. Především disponují vyztuženým dnem a opravdu velkou nosností, většinou s limitem do 30 kg. Na jejich stěnách naleznete úchyty, díky kterým se přenášení výrazně usnadní. Tyto krabice se snadno popisují, mnohdy stačí zaškrtnou příslušnou kolonku označující místnost, takže neztratíte přehled, kde co máte uložené i když k vybalení dojde třeba až za rok.

Stěhovací krabice jsou zkrátka dobře vymyšlené a stěhování s nimi je výrazně jednodušší. Určitě je doporučujeme použít pokud stěhujete například svoji firmu, v domácnosti pro stěhování knih, těžšího domácího vybavení nebo cenných předmětů, které se nesmí poškodit.

Zdroj : eobaly.cz