Zdroj: Freeimages.com
Invoitix

[quote]Pátrání po pohřešovaném letadle společnosti Malaysia Airlines, které zmizelo s 239 lidmi na palubě v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, bude obnoveno. Malajsijská vláda uzavřela smlouvu se soukromou americkou firmou pro podmořský průzkum, která dostane zaplaceno až 70 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč), pokud se jí podaří během tří měsíců najít trosky stroje z letu MH370 nebo černé skříňky. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.[/quote]

Dřívější pátrání po letadle v oblasti o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních západně od australského pobřeží vyšlo na 160 milionů dolarů (3,4 miliardy Kč). Pátrací operace, na níž se podílela Austrálie, Malajsie a Čína, nebyla úspěšná a loni v lednu byla ukončena.

Vyšetřovatelé na základě nové analýzy pravděpodobné dráhy letu doporučili, aby se oblast hledání rozšířila o dalších 25.000 kilometrů čtverečních severním směrem. Australské úřady ale na požadavek prodloužení pátrací akce nepřistoupily, jedna z největších leteckých záhad tak zůstává neobjasněna. Příbuzní lidí, kteří byli na palubě letounu, loňské rozhodnutí ukončit hledání letadla ostře kritizovali.

Malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai prohlásil, že jeho země je „pevně odhodlána vyřešit tajemství letu MH370“. Podle něj existuje 85procentní pravděpodobnost, že se trosky najdou v oblasti o rozloze asi 25.000 kilometrů čtverečních, kterou podle propočtů nově vytyčili experti.

Společnost Ocean Infinity se sídlem v Houstonu v americkém státě Texas dostane zaplaceno jen za předpokladu, že trosky najde. Šéf firmy Oliver Plunkett prohlásil, že pátrací plavidlo Seabed Constuctor, které minulý týden vyplulo z jihoafrického přístavu Durban, podle očekávání dorazí do jižní oblasti Indického oceánu do 17. ledna a pak zahájí práci.

Do pátrání bude nasazeno osm samostatných podmořských robotů s vyspělými kamerami, sonary a senzory. Jejich úkolem bude co nejrychleji zmapovat mořské dno. Podle Plunketta jsou tyto přístroje schopny prověřit 1200 kilometrů čtverečních denně.

Jestliže bude letadlo nalezeno na prvních 5000 kilometrech čtverečních prohledávané oblasti, dostane firma Ocean Infinity od malajsijské vlády 20 milionů dolarů. Tato suma může být postupně zvýšena až na 70 milionů dolarů, které by byly vyplaceny v případě, že by se trosky našly mimo vytyčenou oblast.

Ačkoli dosavadní pátrání v Indickém oceánu žádné stopy po letounu na světlo nevyneslo, na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP