Náledí nebo mlha dnes ráno a dopoledne zkomplikovaly včera v některých regionech Česka dopravu. Policie zaznamenala na zledovatělých silnicích řadu nehod a uzavřela kvůli nim na několik hodin i dálnice D10 na Mladoboleslavsku a D3 ve směru z Tábora do Prahu nebo silnici u Cvikova na Českolipsku. Při nehodách zemřeli dva lidé a několik dalších se zranilo. Jednou obětí byla žena, která šla zřejmě k nehodě na D10 pomoci, druhou byl řidič kamionu.

Tragické následky měla jedna z nehod na dálnici D10 na Mladoboleslavsku. Na zledovatělé vozovce mezi 48. a 50. kilometrem se jich stalo šest, z toho dvě ve směru na Prahu a čtyři v opačném směru na Liberec. Při kolizi ve směru na Liberec zemřela žena. „Vystoupila z vozu a zastavila před dopravní nehodou, která se stala před ní. Měla na sobě reflexní vestu a zřejmě se šla zeptat osádky, zda něco nepotřebuje. Tuto ženu srazil další projíždějící řidič. Měla velmi závažná poranění a na místě zemřela,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Kolik aut na D10 přesně havarovalo, mluvčí neuvedla. Dálnice byla ale v obou směrech uzavřena. Na Prahu byl provoz před 8:30 částečně obnoven, v opačném směru kvůli vyšetřování smrtelné nehody až zhruba po dalších dvou hodinách. Plně průjezdná byla dálnice půl hodiny před polednem. Kvůli nehodám se na D10 vytvořily kolony, v nichž uvízlo i několik autobusových spojů.

V jihočeském kraji byly hůře sjízdné silnice hlavně v severní části regionu. Dálnici D3 ve směru z Tábora do Prahy kvůli náledí a dopravním nehodám, které se tam staly, ráno policisté zavřeli. Největší havárie byla ráno na D3 na Táborsku, kde se srazilo několik aut a bylo zraněno pět lidí. Všechny záchranáři převezli do nemocnice. Provoz na dálnici byl po nehodě obnoven zhruba po pěti hodinách krátce před polednem.

Náledí bylo po ránu místy také na silnicích Vysočiny a policie tam vyjížděla k několika dopravním nehodám. Většina byla na Havlíčkobrodsku, kde auta havarovala u Havlíčkova Brodu, Rozsochatce, Havlíčkovy Borové a Stříbrných Hor. Další nehoda byla u Herálce na Žďársku.

Kluzké silnice ztížily dopravu také v Libereckém kraji. U Cvikova na Českolipsku před 7:00 bourala dvě osobní auta a dodávka, dva lidé byli při tom zraněni. Bez omezení mohli řidiči místem opět projíždět od zhruba 10:00. Další nehody byly ráno mezi Českou Lípou a Novým Borem, v Jablonci nad Nisou autobus srazil chodkyni, kterou záchranáři s vážným zraněním převezli na traumacentrum do liberecké nemocnice. V libereckém traumacentru skončili i oba zranění z nehody u Kunratic u Cvikova.

V Královéhradeckém kraji policisté varovali řidiče před mlhou na dálnici D11 a na Jičínsku. Mlha byla také na Brněnsku, kde dopoledne po nehodě nákladního auta u Tvarožné zemřel řidič. „Havarovalo nákladní auto. V místě je mlha,“ uvedl po nehodě mluvčí policie Pavel Šváb. Příčinu nehody, kvůli které byla silnice uzavřena, policisté zjišťují.

K větší opatrnosti kvůli počasí nabádali policisté a silničáři také v dalších regionech ČR, tamní silnice však byly s větší opatrností sjízdné.

Zdroj : ČTK

DPP