Soukromý dopravce RegioJet získal na konci loňského roku osvědčení pro provoz osobní železniční dopravy v Německu. Znamená to možnost rozvoje na jednom z největších evropských železničních trhů. Dopravce zvažuje, že může zavést spoje, které budou mít cílovou stanici v Německu, ale i spoje, které pojedou přes Německo do dalších zemí západní Evropy.

Společnost už v minulosti do Německa jezdit chtěla. Neúspěšně však usilovala o spolupráci se státním dopravcem Deutsche Bahn na provozu vlaků EuroCity mezi Prahou a Berlínem. Loni měl také podle původních předpokladů vyjet noční vlak z Prahy do Bruselu ve spolupráci se společností European Sleeper, ale start projektu se zatím odsunul. Nyní může RegioJet jezdit do Německa i bez spolupráce s jiným dopravcem.

Dosud kromě Česka firma působí na Slovensku, v Rakousku a v Maďarsku a zajišťuje komerční spoje, tedy bez přispění z veřejných zdrojů, například do Bratislavy, Košic, Vídně a Budapešti. V Polsku má povolení pouze pro konkrétní linky.

Společně s osvědčením pro Německo získala společnost také osvědčení rakouské pro provoz nákladní dopravy, dosud měla pouze pro osobní dopravu. Pokračuje tím ve strategii získat osvědčení pro provozování nákladní drážní dopravy ve všech sousedních státech. První nákladní vlak dopravce vezl loni na jaře do Maďarska.

Zdroj  :ČTK