[quote]Počet pirátských útoků na světových mořích loni vzrostl oproti roku 2019 o 33 na 195. Nejčastější byly v Guinejském zálivu, zatímco u somálských břehů se na rozdíl od minulosti žádný takový incident neodehrál. Informoval o tom dnes podle agentury DPA Mezinárodní úřad pro námořní dopravu (IMB).[/quote]

Tři lodě byly loni uneseny a devět jich bylo dokonce ostřelováno. Útočníci se dostali na palubu 161 plavidel. Dvacet útoků bylo úspěšně odraženo. Kromě Guinejského zálivu se epicentry pirátských útoků stala Singapurská úžina a indonéské vody.

V Guinejském zálivu u západoafrického pobřeží Atlantiku se podle údajů IMB staly všechny tři případy únosu lodí. Na tento region připadá také devět z 11 loňských případů ostřelování a 95 procent z celkem 135 unesených námořníků. Osmdesát procent útočníků bylo ozbrojeno.

„Nejnovější statistiky potvrzují zlepšené schopnosti pirátů v Guinejském zálivu, přičemž stále více útoků se odehrává dále od pobřeží,“ uvedl šéf IMB Michael Howlett. Nejvzdálenější únos členů posádky lodi se podle IMB stal téměř 200 námořních mil (370 kilometrů) od pobřeží, průměr je 60 námořních mil.

Je to znepokojující trend, který je možné vyřešit jen zesílenou výměnou informací a koordinací mezi loděmi a úřady v regionu Guinejského zálivu, zdůraznil Howlett.

V Singapurské úžině šlo ve 22 z 23 incidentů o proniknutí na lodě. Zranění přitom utrpěl jeden člen posádky, další byl vzat jako rukojmí. Z indonéských vod bylo loni hlášeno 26 méně závažných loupežných přepadení na moři.

 

Zdroj : ČTK