[quote]Podpora z programu COVID bus měla zájezdovým dopravcům podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka stačit do března. Budou však moci žádat i o pomoc z nového dotačního titulu COVID Nepokryté náklady a zkombinovat ji s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus. Karel Havlíček to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.[/quote]

V COVID bus byla pro podnikatele připravena miliarda korun, podle Havlíčka pomoc čerpalo zhruba 1000 dopravců, což znamená asi jeden milion korun podpory na jednoho. Málokterý podnikatelský sektor podle něj dosáhl na takovou výši pomoci.

V programu COVID Nepokryté náklady bude stát podnikatelům zasažených v souvislosti s pandemií hradit 60 procent ztrát, pokud zaznamenaly propad tržeb alespoň o 50 procent. Výzvu k programu ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejní ve čtvrtek. Dotace budou moci čerpat zároveň s pomocí z programu Antivirus. „Fakticky tím říkáme, že ta náhrada jejich nákladů prokazatelných, které mají, bude víc jak 60 procent, možná 70, pro někoho 75 procent. Ano, není to 100 procent jako měli možnost využít ten první program (COVID bus), ale současně my musíme být spravedliví vůči všem,“ řekl Havlíček.

Zájezdoví autobusoví dopravci loni meziročně ztratili na tržbách v průměru 88 procent. Většina firem upozorňuje, že bez pomoci státu nepřežije, pětina společností z oboru už prodala nebo zastavila osobní majetek. Bez zakázek dopravci ztrácejí i řidiče. Vyplynulo to z nedávného průzkumu mezi provozovateli, jehož výsledky zveřejnila iniciativa Za autobusy.

Koronavirová krize v tuzemsku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů.

 

Zdroj  :ČTK