[quote]Pojišťovny budou hasičům hradit náklady za širší okruh jejich zásahů, které souvisejí s provozem motorových vozidel. Nově budou platit nejen za hasičské zásahy u dopravních nehod, ale u všech případů souvisejících s provozem vozidel, na něž se vztahuje pojištění odpovědnosti. Změnu obsahuje novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.[/quote]

Hasičům se podle novely sníží administrativa s vykazováním pojišťovnám. Úhradu budou hasiči uplatňovat prostřednictvím jednotného formuláře, který bude obsahovat mimo jiné popis události, časové údaje týkající se zásahu a vyčíslení celkových nákladů.

Pojišťovny hradí každé hasičské jednotce, která zasahuje u nehody, paušální hodinovou sazbu 5600 korun. Podle dřívějšího vyjádření České kanceláře pojistitelů novela sazby nemění a počet vykazovaných zásahů by růst neměl. Dopad na pojištění odpovědnosti z provozu vozidla kancelář neočekává.

Pojišťovny budou podle novely, kterou předložil ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD), nově hradit například zásahy hasičů při požáru automobilu na parkovišti. Cílem je podle ministra postihnout všechny situace, na které se vztahuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Novela výslovně umožní hasičům zveřejňování záznamů ze zásahů. Nebudou možné jen v případech, „pokud by tím byla vážně ohrožena lidská důstojnost nebo jiný důležitý zájem“.

Loni pojišťovny uhradily hasičům podle statistiky kanceláře za 6395 zásahů celkem 92,2 milionu korun, v průměru 14.420 korun za zásah. Například v roce 2015 to bylo za 10.262 zásahů celkově 121,6 milionu korun, průměr činil 11.850 korun.

 

Zdroj : ČTK