[quote]Průměrná cena pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení, stoupla od srpna o 3,5 procenta na 7653 korun. Vyplývá to z údajů společnosti Broker Consulting. V říjnu tak bylo za tuto částku možné sjednat povinné ručení například pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW – typický vůz, kterým jezdí české domácnosti, dodala společnost.[/quote]

„Zdražení povinného ručení, které pojišťovny zahájily v září, pokračuje i v říjnu. Podle Broker Consulting POVIndexu v říjnu vzrostlo povinné pojištění vozidel u několika pojišťoven, a to v menších městech do 30.000 obyvatel,“ uvedl analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal. Lze podle ně očekávat, že průměrné ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla porostou v řádu jednotek procent i nadále.

Zvyšování cen povinného ručení souvisí s tím, že vybrané pojistné nepokrývá náklady na vyřízení škod, aktuální schodek činí 1,5 miliardy Kč. Konkurenční boj pojišťoven ale zabraňuje výraznému skokovému pojištění. Finální cena za pojištění z provozu vozidla je určena rozsahem doplňkových a asistenčních služeb, ale také věkem, zkušenostmi řidiče a zejména lokalitou registrace vozidla.

Při srovnání průměrné výše pojištění v hlavním městě a v menším městě velikosti Benešova činí rozdíl mezi shodně nastaveným pojištěním na výše uvedený vůz u Prahy plus 11,2 procenta a u Benešova minus 14,5 procenta, uvedl Váchal. „Jde o průměrné sazby, u jednotlivých pojišťoven se může navýšení pohybovat mezi jedním až šesti procenty,“ dodal.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. V budoucnu půjde i o frekvenci a rozsah přestupků či vybavenost asistenčními systémy.

 

Zdroj : ČTK