Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v červnu počtvrté v řadě stouply. Průměrná cena povinného ručení činila 6758 korun, což byl proti květnu nárůst o 95 korun. Za tuto částku bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, což je typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. Šlo o nejvyšší částku od počátku období měření, tedy od srpna 2019.

S výjimkou krátkého zakolísání cen v prvních měsících roku 2021 se průměrná cena povinného ručení postupně zvyšuje. Dlouhodobě vyšší hodnoty povinného ručení proti průměru jsou v hlavním městě, a to o několik stovek korun.

Minulý měsíc bylo možné podle indexu uzavřít v metropoli smlouvu o zákonném pojištění vozidel průměrně za 7446 Kč. Na rozdíl od Prahy byla cena v malém městě typu Benešova u Prahy nižší, když se průměrná hodnota pohybovala lehce nad 6000 korunami.

POVIndex společnost Broker Consulting spustila v srpnu 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať jde o nového řidiče nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex se počítá odlišnou metodikou, než jakou používá Česká kancelář pojistitelů.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Pořízení povinného ručení je ze zákona povinné pro všechny majitele vozidel. Musí je mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.

Zdroj : ČTK