Pražský magistrát zatím nebude pokračovat v projektu sledování stavu dopravních značek prostřednictvím speciálních senzorů. Důvodem jsou nedostatky, které se projevily při pilotním testování. Mezi nimi byla například nízká přesnost zjišťování polohy nebo malá odolnost plastového obalu senzoru.

Vyplývá to ze závěrečné správy městské firmy Operátor ICT (OICT), kterou dnes projednali pražští radní. Cílem projektu byla snaha snížit náklady na správu značek či uspořit najeté kilometry technikům, a tím přispět ke zlepšení ovzduší. Město bude podle dokumentu nadále sledovat technologický vývoj podobných zařízení.

Senzory byly na rok umístěny na více než 160 značek v ulicích metropole. Zařízení monitorovala polohu, azimut a náklon značek. Zprávy pak odesílala přes internet do aplikace v nastavitelném intervalu a po detekování pohybu či otřesů. Cílem bylo zajistit, aby správci značek nemuseli na preventivní výjezdy, ale vyrazili pouze ke značkám, které jsou buď poničeny či otočeny.

Podle dokumentu v současnosti zařízení nesplňují některé požadavky. „Je však doporučeno vyčkat na další vývoj a otestovat jej znovu v okamžiku dostupnosti novější verze senzoru, který by mohl odstranit některé nedostatky současné verze, a tak se stát pro správce dopravního značení použitelnou,“ píše se v materiálu.

Mezi potíže patřilo například u značek pro bloková čištění to, že technologie není dostatečně přesná. „Poloha se podle systému GNSS se v husté zástavbě zaměřuje s přesností na desítky metrů, nicméně při posunutí o pět metrů může způsobit komplikace při blokovém čištění,“ píše se v dokumentu. Pro detekci pádu a pootočení o více než 45 stupňů naopak systém fungoval spolehlivě, tudíž by podle odborníků senzory byly použitelné za podmínky, že by detekovaly polohu na jednotky metrů.

Jako neúčelné se osazení senzorů ukázalo v případě dočasných značek vymezujících například práce na vozovce. Vzhledem k tomu, že jsou tyto značky neustále přemísťovány podle aktuálního využití, musely by mít senzory funkci automatického spouštění detekce.

V případě stálých značek se pak testované řešení ukázalo příliš nákladným. Pro dopravní značky, které jsou často poničeny při dopravních nehodách, je monitorování z pohledu bezpečnosti důležité, ale podle materiálu i bez něj se Technické správě komunikací (TSK) daří většinou brzy dozvědět o poškozeném značení. „Tudíž očekávaný přínos není tak znatelný,“ stojí v materiálu. Navíc během dopravní nehody byl senzor často poničen společně se značkou.

Vedení města proto vyzvalo OICT, aby nadále sledoval rozvoj technologií, které by bylo možné v budoucnu využít, nebo sledovat možnosti odstranit nedostatky testovaných zařízení.

Zdroj  :ČTK