Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích na Slovensku loni stoupl o 4,4 procenta na 240,66 milionu eur (5,77 miliardy Kč). ČTK o tom dnes informoval provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll, který spolu s českým správcem mýta CzechToll patří do skupiny ITIS Holding.

SkyToll vybírá mýtné na Slovensku od roku 2010. Zakázku na provoz mýtného systému získal s nejdražší nabídkou, když v tehdejší soutěži zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám. Slovenské úřady už dříve upozornily, že značnou část vybraného mýtného tvořila odměna pro SkyToll.

Kontrakt se státem měl SkyTollu vypršet na konci loňského roku, smlouvu s ním ale správce slovenských dálnic NDS prodloužil. Slovensko totiž nestihlo spustit nový mýtný systém, od kterého si slibuje snížení provozních nákladů. Podle dodatku ke smlouvě by NDS měla SkyTollu letos zaplatit 63,2 milionu eur (1,52 miliardy Kč) bez daně z přidané hodnoty.

Mýtné za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy musejí na Slovensku platit autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Osobní vozidla platí za používání dálnic a rychlostních silnic prostřednictvím elektronické dálniční známky. Její cena na rozdíl od mýtného nezávisí na počtu ujetých kilometrů, ale na délce její platnosti.

Zdroj  :ČTK