[quote]Pražské letiště bude využívat nový geografický informační systém od společnosti Esri. Systém bude používat ke správě polohových dat, která jsou klíčová pro fungování letištního areálu. O správné nasazení systému se postará společnost Unicorn Systems, která zvítězila ve výběrovém řízení. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Náklady a podmínky využívání nového systému letiště na dotaz ČTK nezveřejnilo s tím, že jde o obchodní tajemství.[/quote]

„Správa polohových dat je klíčová pro chod areálu Letiště Praha, protože velkému objemu dat dává nový rozměr. Také se připravujeme na poskytování leteckých dat ve výměnném formátu pro letectví. Věřím, že jdeme správnou cestu a otevírají se nám nové možnosti,” uvedl vedoucí týmu pro Geodézii a kartografii Letiště Praha Roman Janeček.

Letiště nyní využívá k pořizování a správě geografických informací LetGIS, tedy letištní geografický informační systém. Ten integruje veškerá data o poloze. Jde například o polohopis venkovních ploch, budov, místností, inženýrských sítí a také informace spojené s letectvím, jako jsou ochranná pásma, monitoring překážek, poloha radionavigačních zařízení, denní a noční značení pro navigaci pohybu letadel. V praxi tedy například v případě požáru letiště ví, kde je nejbližší hasičský přístroj, hydrant, kolik je v budově zaměstnanců nebo kde je úniková cesta.

Nový geografický systém chce letiště nasadit během 14 měsíců. Nyní systém a jeho fungování analyzuje. Letiště chce systém využívat tak, aby byl v souladu se standardy platformy a mohly být využívány nejnovější funkce bez nutnosti složitých aktualizací systému. Zaměstnanci letiště dostanou systém v podobě sady specializovaných mapových aplikací.

Letecký provoz na letišti v posledních týdnech pomalu roste. Dopravci v minulých dnech oznámili spuštění několika nových linek, vedle toho obnovují i část provozu, který přerušili kvůli koronavirové krizi. Během května má letiště v letovém řádu naplánovány lety do zhruba 35 destinací, jejich počet by měl postupně stoupat. I tak je ovšem provoz na pražském letišti kvůli pandemii koronaviru nadále hluboko pod normálem, v prvním čtvrtletí činil meziroční pokles 90 procent na 251.000 odbavených cestujících.

 

Zdroj : ČTK