[quote]Na části Pražského okruhu mezi Rudnou a Mirošovicemi se v rámci programu C-Roads testují chytré dopravní systémy schopné předávat data z provozu vozidlům. Tyto informace umí zatím přijímat 40 služebních vozidel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). ČTK o tom dnes informoval Tomáš Stárek, jednatel softwarové společnosti Intens, která do programu C-Roads dodává software.[/quote]

Chytré dopravní systémy umí upozornit řidiče na prudce brzdící auto před ním, na dopravní zúžení nebo na blížící se vůz záchranné služby před tím, než jej může vidět. Do budoucna tyto systémy budou informace předávat nikoliv řidiči, ale přímo autonomnímu vozidlu, dodal Stárek.

Principem programu je sběr informací z mikrovlnných čidel, které jsou podobné systémům na mýtných branách, ale pracují na jiných frekvencích. Chytrá komunikace vyžaduje, aby tato čidla byla od sebe rozmístěna do dvou kilometrů, což je vzdálenost, na kterou dokážou kontrolovat provoz.

Program C-Roads oficiálně zahájilo ministerstvo dopravy dnes. Systém zaměřený na rozvoj chytrých technologií má Česku umožnit se připravit mimo jiné na výrobu autonomních vozidel. Úřad odhaduje, že jen do roku 2020 bude po světě vyrobeno deset milionů datově propojených autonomních vozidel. Kromě Pražského okruhu by do roku 2020 měly být inteligentní technologie nasazeny na dálnicích D1, plzeňské D5 a hradecké D11.

Kromě dálnic se program zaměřuje na testování chytrých technologií v městské dopravě. Zde se podle Stárka uplatní zejména schopnosti vozidel komunikovat mezi sebou. Například autobus veřejné dopravy tak může v zastávce vysílat signál a upozorňovat okolní vozidla na pohyb chodců, kteří z něj vystupují.

Program autonomních vozidel se tento týden dostal i na program jednání vlády. Kabinet ve středu podepsal memorandum, které má českým výrobcům ulehčit vývoj nových technologií v oblasti aut bez řidiče, elektromobility a přenosu dat mezi vozidly a chytrými silnicemi.

Zdroj: ČTK