Účinná veřejná kontrola výdajů a zisku DB NETZ je nezbytná a není soukromoprávní záležitostí společnosti DB AG anebo jde jen o nepochopení práva obchodních korporací?
Spolkový účetní dvůr dokazuje potřebu skutečných strukturálních reforem v železniční infrastruktuře zaměřených na obecný prospěch. Nebo jde o nepochopení práva obchodních korporací?
V nové zvláštní zprávě Spolkového účetního dvora pro rozpočtový výbor Spolkového sněmu si auditoři stěžují, že jim Deutsche Bahn AG nedala k dispozici základní dokumenty ke kontrole, která se zabývala správným využitím miliard eur z rozpočtových prostředků. Spolkové ministerstvo dopravy nepřímo podporuje DB AG tím, že doporučuje, aby Spolkový účetní dvůr podal proti DB AG žalobu u správního soudu. Jinými slovy, spolkové ministerstvo vyzývá nejvyšší spolkový úřad, aby donutil největší státem vlastněnou společnost předat spisy soudu, místo aby ji přímo pověřil zástupcem vlastníka a správcem rozpočtu.
Prezident spolku pro spravedlivou osobní dopravu „mofair“ Martin Becker-Rethmann k tomu uvedl: „Celé železniční odvětví se shoduje na tom, že 45 miliard eur na čtyři roky 2024-27, které byly uznány jako dodatečný požadavek koaličním výborem na konci března, jsou naléhavě potřebné k tomu, aby se síť DB vrátila do vysoce kvalitního stavu a rychleji se rozšířila její kapacita. Pro nás je však také samozřejmé, že využívání finančních prostředků musí být naprosto transparentní, navzdory veškerému nezbytnému snížení byrokracie. Předchozí chování Deutsche Bahn AG a ministerstva dopravy je zde naprosto kontraproduktivní. Potřebujeme důvěru politiků a obyvatel, abychom ospravedlnili miliardové financování ekologické železnice.“
Ludolf Kerkeling, předseda představenstva sdružení „GÜTERBAHNEN“ k tomu uvedl: „DB AG se chová jako stát ve státě (rozuměj „s péčí řádného hospodáře s majetkem obchodní korporace“ – pozn.). Pokud prakticky žádný projekt nezůstane bez překročení nákladů, je potřeba namísto mlčení uvést podrobné vysvětlení. Železniční infrastruktura DB má do očí bijící problém s transparentností. Zpráva potvrzuje naši výzvu k bilancování jakožto začátku cesty k železniční infrastruktuře orientované na společné blaho.“
Odmítnutí DB AG vychází z ustanovení zákona o založení DB AG. Na jedné straně ponechává kontrolní práva Účetního dvora v obchodní korporaci přeměněné ze státního podniku, ale na druhé straně kontrolu omezuje například s ohledem na instituce státní správy. V té době (zákon z roku 1993) spolková vláda sledovala cíl, že infrastrukturní divize spolkovou republikou vlastněných Německých drah bude trvale samofinancovatelná po úplném odpuštění historického dluhu. O čtvrt století později je jasné, že je to iluze a tak to i zůstane. Bez financování železniční infrastruktury z veřejných rozpočtů totiž není možné zastavit její chátrání, ani se neuvažuje o rozšiřování a nové výstavbě.
Skutečnost, že Spolkové ministerstvo dopravy (BMDV) nejen nedostatečně kontroluje samotnou DB AG – což Mofair a GÜTERBAHNEN často kritizují – ale také cynicky odkazuje Spolkový účetní dvůr (SÚD) na správní soud, je bezprecedentní událostí.
Zároveň musí všichni odpovědní udělat vše, co je nyní i v budoucnu možné, aby rozptýlili i ty nejmenší pochybnosti o efektivním hospodaření s penězi daňových poplatníků plynoucích na železniční infrastrukturu, které lze očekávat v budoucnu prostřednictvím „maximální transparentnosti“ (podle člena představenstva DB Netz Bertholda Hubera), a aby nedovolili, aby vznikaly nové pochybnosti.
Místo toho zpráva SÚD zasévá obnovené pochybnosti o vůli a kompetenci BMDV efektivně řídit největší státní společnost samotnou. Bohužel to bude pravděpodobně platit i pro budoucnost.
„Kontrola federální vlády prostřednictvím financování“, kterou BMDV zdůrazňuje ve svých současných úvahách, je nevhodná. Více peněz automaticky nevede k lepším výsledkům. Pokud jezdec vysune „zlatou otěž“, kůň kvůli tomu neskočí výš.
Zdroj: ŽESNAD