Prodej jednotných jízdenek v roce 2022 meziročně stoupl o více než dvojnásobek. Loni se prodalo přes 2,4 milionu jízdenek OneTicket za 261 milionů korun, předloni se prodalo celkem 1,2 milionu jízdenek v celkové hodnotě 112 milionů korun.

V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (Cendis) Radka Nastoupilová. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce. Systém jednotného jízdného v ČR funguje již déle než dva roky, spuštěný byl v prosinci 2020 a provozuje ho státní podnik Cendis.

Většina cestujících si kupuje jízdenky jednosměrné, ty tvořily 60 procent prodejů, zpáteční jízdenky tvořily 37 procent prodejů. K dispozici jsou také traťové a síťové jízdní doklady. Nejnovějším typem jízdenky je jednodenní síťová, která v loňském prosinci rozšířila portfolio stávajících síťových jízdenek na sedm, 30, 90, 180 a 365 dní. Jednodenní síťová jízdenka stojí 868 korun, sedmidenní 1915 korun, třicetidenní 5746 korun, devadesátidenní 14.045 korun, jízdenka na 180 dní stojí 18.513 korun a roční jízdenka stojí 28.728 Kč.

Lidé si kupují v průměru přes 6,5 tisíce jednotných jízdenek denně, přičemž nejvyšší prodeje byly v letních měsících. Rekord padl v srpnu, kdy se prodalo přes 241 tisíc jednotných jízdenek, doplnil projektový ředitel Cendis Tomáš Tichý. S OneTicket lidé nejčastěji jezdí na trase Pardubice-Hradec Králové. Od spuštění systému v prosinci 2020 si jízdenku na tuto trať pořídilo přes 30 tisíc cestujících. Druhou nejčastější trasou je cesta z Jaroměře do Hradce Králové, třetí z Děčína do Ústí nad Labem.

Jízdenku OneTicket je možné koupit na webu, v mobilní aplikaci, ve vlacích všech dopravců zapojených do systému a na jejich pokladnách. Ze statistik vyplývá, že kamenných pokladen využívá k nákupu nejvíce cestujících, a to 52 procent. Prostřednictvím e-shopu nebo mobilní aplikace nakupuje 24 procent lidí, možnosti pořídit lístek u průvodčích využívá 20 procent cestujících, zbytek připadá na jízdenkové automaty ve vlaku nebo ve stanicích.

Jednotnou jízdenku OneTicket mohou cestující využívat jednorázově, v dlouhodobých verzích pro pravidelné dojíždění nebo pro neomezené cestování po určitou dobu. Systém nabízí také asistenční službu pro handicapované. Systém jednotného tarifu OneTicket umožňuje lidem cestovat po železnici s jednou jízdenkou bez ohledu na dopravce na zvolené trase.

Zdroj  :ČTK