DPP

Správa železnic (SŽ) získala územní rozhodnutí na modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. ČTK to zjistila z dokumentu na úřední desce Pardubického kraje. Stavět by se pak mělo začít koncem roku 2023 a práce potrvají 68 měsíců. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti Správy železnic, náklady se odhadují na 10,4 miliardy korun. Uzel Česká Třebová je důležitý pro osobní i nákladní železniční dopravu, poslední zásadní rekonstrukcí přitom podstoupil v 50. letech minulého století.

Někteří lidé z okolí měli obavy ze zvýšení hluku při stavbě i po jejím dokončení. Investor proto po dohodě s nimi upraví protihlukové stěny, po dokončení stavby se také uskuteční měření hlukové úrovně.

Vlaky nyní místem projíždějí rychlostí maximálně 60 kilometrů za hodinu, díky modernizaci se rychlost zvýší na 80 kilometrů v hodině. Zkrátí se tím doba průjezdu vlaků.

Při modernizaci vzniknou také bezbariérová nástupiště. Nynější podchod pod stanicí se prodlouží, nahradí tak dosluhující podchod, který slouží pro přístup do míst za nádražím. Místo něj bude lávka. Všechna nástupiště i výstupy z podchodu také mají mít nové zastřešení. Nová nebo opravená nástupiště budou mít celkovou délku 2,7 kilometru. Stavbaři zmodernizují rovněž více než 58 kilometrů kolejí, na kterých upraví 400 výhybek. Obnova čeká 30 mostů a 15 propustků.

Celá železniční stanice bude po rekonstrukci zapojena do dálkového ovládání z Centrálního dispečerského pracoviště Praha. Přestavba bude provedena i na navazujících úsecích do Třebovic v Čechách, Opatova a Dlouhé Třebové. Stavební práce budou rozděleny do více než dvou desítek na sebe navazujících etap tak, aby byl po celou dobu zajištěn plynulý a bezproblémový železniční provoz.

Správa železnic v září vybrala zhotovitele projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení. Vytvoří ji za 257,8 milionu korun firma SUBO-SUPRA-SUEU, jejímž vedoucím společníkem je SUDOP Brno.