DPP

Provoz na hraničním přechodu se Slovenskem na D2 Brodské/Břeclav je po zvýšení kapacity odbavování kamionů bezproblémový, opatření se jeví jako účinná. Policie od nedělního večera zdvojnásobila kapacitu odbavování nákladních vozidel mezi Českem a Slovenskem, aby byl provoz plynulejší. Dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem zavedlo Česko koncem září kvůli zvýšenému přílivu migrantů. Kontroly by měly trvat do 12. prosince.

Slovenští autodopravci včera v noci na přechodu Brodské/Břeclav několik hodin protestovali kvůli tomu, že se na hranicích kvůli českým hraničním kontrolám vytváří kolony a musí tak čekat ve frontách až osm hodin. Plánovali protestovat 24 hodin, časně ráno však protest ukončili. Dopravu tam ale hodlají zablokovat znovu v pátek v případě, že se na hranicích budou vytvářet kolony, řekl ČTK šéf Unie autodopravců Slovenska (UNAS) Stanislav Skala.

Policie podle Maláška provedla trojí opatření, přidala kontrolní místa, upravila dopravní značení a organizaci dopravy, na kontrolách také přibylo policistů. „Přijatá opatření se jeví jako účinná. Provoz je bezproblémový, na vstupu do ČR ale může nárazově vznikat kratší kolona, pokud přijede více kamionů,“ uvedl Malášek. Podle webu Dopravniinfo.cz bylo kolem dnešního poledne v místě zdržení ve směru do ČR mezi deseti až dvaceti minutami.

Slovenská policie v uplynulých týdnech opakovaně upozorňovala řidiče, že na slovenské dálnici D2, která vede od Bratislavy do Česka, se před hranicí s ČR tvoří dlouhé kolony kamionů. Důvodem byly právě české hraniční kontroly.

ČR kvůli náporu migrantů původem hlavně ze Sýrie zavedla kontroly na hranicích se Slovenskem na konci září a opakovaně rozhodla o jejich prodloužení; podobný krok vůči Slovensku učinilo i Rakousko. Policisté dosud zkontrolovali bezmála 1,2 milionu lidí, zadrželi 91 převaděčů a odhalili 8840 migrantů, kteří na české území vstoupili či chtěli vstoupit nelegálně.

Zdroj : ČTK