In this handout photo released by the Suez Canal Authority on August 23, 2023, a ship, The Burri, and a tugboat are shown in the waterway after a collision with another large transport vessel. Egyptian authorities said two tankers have collided in the Suez Canal, disrupting traffic through the global waterway. The Suez Canal authority says the BW Lesmes, a Singapore-flagged tanker that carries liquefied natural gas, suffered a mechanical malfunction and ran aground while transiting through the canal. The Burri, a Cayman Island-flagged tanker which carries oil products, collided with the broken vessel. (Suez Canal Authority via AP)
DPP

Námořní doprava v Suezském průplavu byla po noční srážce dvou tankerů plně obnovena. Oznámila to správa průplavu. Nehoda způsobila zpoždění průjezdu zhruba dvou desítek plavidel směřujících na jih, uvedla společnost Leth Agencies, která poskytuje služby v průplavu.

Tanker BW Lesmes, přepravující pod singapurskou vlajkou zkapalněný zemní plyn (LNG), před půlnocí SELČ najel na mělčinu. Kanálem plul jižním směrem. Do plavila posléze narazil v nízké rychlosti tanker Burri, který pod vlajkou Kajmanských ostrovů převáží ropné produkty. Plul týmž směrem.

Šéf správy průplavu Usáma Rabí uvedl, že BW Lesmes se při plavbě náhle zastavila kvůli technické závadě, která se časově shodovala se silným proudem, který k ní hnal ropný tanker Burri. Mezi oběma loděmi tak podle něj došlo k „lehkému kontaktu“. Správa průplavu na incident reagovala vysláním remorkérů, které obě lodě přemístily. Předběžná inspekce podle Rabího neprokázala žádné vážné škody ani znečištění v okolí.

Společnost BW Group, která provozuje plavidlo BW Lesmes, uvedla, že srážka neovlivnila provozuschopnost lodi. „Na základě prvotního pozorování posádky na palubě je plavidlo konstrukčně v pořádku,“ uvedl podnik. Tanker byl úspěšně znovu vytažen na hladinu a v Suezském kotvišti se podrobí dalším kontrolám.

Tanker Burri byl postaven v roce 2018. Je dlouhý 250 metrů a široký 44 metrů. Plavidlo BW Lesmes bylo postavené o tři roky později, je dlouhé 245 metrů a široké 46,43 metru.

Suezský průplav je klíčovou infrastrukturou pro celosvětovou námořní dopravu a představuje nejkratší námořní trasu mezi Asií a Evropou. Spojuje Středozemní a Rudé moře a otevřen byl v roce 1869. Kanálem se přepravuje zboží, které se na celosvětovém obchodě podílí asi 12 procenty. Podle správy průplavu loni proplulo touto vodní cestou 23.851 plavidel, v roce 2021 to bylo 20.649 plavidel. Tržby za proplutí loni činily rekordních osm miliard USD (177,7 miliardy Kč).

Kvůli silnému větru v roce 2021 uvázla v Suezském průplavu téměř na týden loď Ever Given, což narušilo celosvětový obchod. Loni se provoz v průplavu krátce zastavil kvůli ropnému tankeru, který měl problémy s kormidlem.

Zdroj: ČTK