Největším světovým výrobcům letadel, americkému Boeingu a evropskému Airbusu, se hned první den na leteckém aerosalonu ve Farnborough u Londýna podařilo získat objednávky na nové stroje za více než 25 miliard USD (přes 552 miliard Kč). To podle analytiků naznačuje, že poptávka po nových civilních letadlech zůstává zdravá, navzdory obchodnímu napětí a odchodu Británie z EU. Akce, která je letos největší událostí v leteckém průmyslu, se účastní i firmy a profesní svazy z České republiky.

Boeing oznámil hned několik objednávek. Jednou z nich je smlouva o dodání 14 nákladních letadel 777 v hodnotě 4,7 miliardy USD se zasílatelskou firmou DHL. Leasingová společnost Jackson Square Aviation si objednala 30 letadel 737 MAX 8 a další leasingová firma Goshawk Aviation Limited si objednala 20 stejných strojů. Katalogová cena obou zakázek činí 5,8 miliardy USD. Aerolinky Qatar Airways pak dokončily objednávku na pět nákladních letadel 777.

Evropský konkurent Airbus oznámil dvě předběžné dohody. Jedna je s tchajwanskou začínající firmou StarLux Airlines na koupi 17 širokotrupých letounů A350 za šest miliard USD, druhá pak s leasingovou firmou, jejíž název Airbus nezveřejnil a která chce koupit 80 letounů A320. Podle katalogu je cena této zakázky 8,8 miliardy USD. Konečné ceny obvykle bývají výrazně nižší než katalogové, protože výrobci při vyšších objednávkách poskytují výrazné slevy.

Aerosalon se koná v době, kdy se Británie snaží přesvědčit skeptický letecký průmysl o svých plánech odchodu z EU. Tvrdí přitom, že její dodavatelské řetězce budou fungovat nadále bezproblémově a slibuje peníze na nový stíhací letoun, uvedla agentura Reuters. Dnešního oficiálního zahájení aerosalonu se zúčastnila i britská premiérka Theresa Mayová.

Česká expozice se na letošním aerosalonu představuje na ploše 102 metrů čtverečních. Jsou tam zastoupeny firmy Aveo Engineering, Czech Airlines Technics, JIHLAVAN, MESIT, PBS Velká Bíteš, SpoluWorks a RayService. Aerosalonu se zúčastní také firmy GE Aviation Czech, Jihostroj a Aero Vodochody, přítomni jsou i zástupci Asociace leteckých výrobců, Moravského leteckého klastru a Svazu českého leteckého průmyslu.

Výrobci letadel, v čele s Airbusem a Boeingem, vkládají do aerosalonů velké naděje. Obvykle v této době oznamují množství nových zakázek a často si také nechávají oznámení velkých zakázek právě až na aerosalon. Ten má obvykle na celoročním počtu objednávek zhruba čtvrtinový podíl. Farnborough se o pořádání prestižní přehlídky dělí ob rok s letištěm Le Bourget u Paříže, kde se aerosalon koná v lichých rocích.

Airbus a Boeing těží z téměř deset let trvajícího růstu díky vysoké poptávce z rozvíjejících se trhů a potřebě západních leteckých společností modernizovat své flotily. V poslední době se však objevují obavy ze zpomalení poptávky kvůli vysokým cenám ropy, růstu úrokových sazeb, globálnímu obchodnímu napětí a nejistotě kolem brexitu.

Zdroj: ČTK

DPP