Rakouská firma BRP-Rotax zkoumá, jak její motory skončily v bezpilotních letounech údajné íránské provenience, které používá Rusko v bojích na Ukrajině. Společnost vyrábí motory pro lehká a ultralehká letadla, které patří ke špičce ve svém oboru a jsou oblíbené pro svou spolehlivost, píše dnes deník La Repubblica. Společnost odmítá, že by motory Rusku či Íránu oficiálně prodala. Odborníci poukazují na to, že motory Rotax jsou v Evropě docela často cílem krádeží.

Ukrajinským silám se nedávno podařilo zajistit v relativně málo poškozeném stavu jeden z dronů, které Rusko používá při bojích proti Ukrajině. Bezpilotní prostředek se zřítil do moře nedaleko Oděsy. Podle Kyjeva se jednalo o íránský bezpilotní letoun Mohadžír-6. Pozdější analýzy ukázaly, že dron užíval motor vyrobený rakouskou firmou BRP Rotax, která je součástí kanadské skupiny Bombardier Recreational Products (BRP).

„BRP nepovolila ani nedala povolení svým distributorům k prodeji součástek pro vojenské drony do Ruska či Íránu,“ uvedla rakouská společnost, podle které jsou její výrobky schválené pouze pro civilní použití. Kanadská skupina navíc dodává motory pro americké a izraelské vojenské drony, takže by ji dodávky do Ruska či Íránu mohly poškodit v očích významných klientů, podotýká La Repubblica.

Rakouská firma prošetřuje, jak se její motor 912 dostal do dronu ukořistěného Ukrajinci. Odborníci ale podotýkají, že motory Rotax jsou relativně často kradenou součástkou v letadlech. Firma zaznamenala na 130 krádeží těchto motorů, a to hlavně v Evropě. Číslo je nespíše podhodnocené. Není tak vyloučené, že se Írán k součástce dostal na černém trhu.

Západní země jsou přesvědčené, že Írán poskytuje Rusku bezpilotní letouny, které pak ruská armáda používá v bojích na Ukrajině. Teherán to však oficiálně popírá. Podle západních zemí by Írán takovým prodejem porušoval zákaz vývozu vyspělých vojenských technologií, se kterým počítá rezoluce OSN o íránském jaderném programu.

Zdroj : ČTK