Regiojet - ilustrační foto

Dopravce RegioJet podepsal s ministerstvem dopravy smlouvu na provozování vlaků mezi Prahou a Brnem či Jihlavou. Na lince bude společnost jezdit od prosince 2026. RegioJet v tendru předložil lepší nabídku než České dráhy, a to téměř o miliardu korun. Smlouva o zajištění rychlíkové dopravy je uzavřena na 15 let. Dnes to uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

„Cestující se mohou těšit na nové vlaky a lepší dostupnost krajské Jihlavy, protože každých 120 minut pojede přímý vlak z Prahy přes Havlíčkův Brod do Jihlavy,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nyní se z Prahy do Jihlavy jezdí s přestupem v Havlíčkově Brodě. Každé dvě hodiny také pojede vlak z Prahy do Brna přes Havlíčkův Brod.

Provoz na této trase si u dopravců objednává stát. Dosud na ní jezdily České dráhy. Při zahájení tendru byla podle dřívějších informací její odhadovaná cena kolem 6,5 miliardy korun. RegioJet sdělil, že v tendru nabídl cenu zhruba 4,94 miliardy a České dráhy zhruba 5,86 miliardy korun.

Podmínkou ministerstva dopravy pro provozování rychlíků na této lince je nákup nových vlaků s vozidly, které mohou jezdit alespoň 200 km/h. „Vlaky tedy budou moci později využívat i úseků vysokorychlostních tratí, například v části trasy mezi Prahou a Kolínem,“ uvedlo ministerstvo.

RegioJet plánuje obsluhovat linku 18 novými polskými soupravami Pesa, podle společnosti prvními elektrickými jednotkami objednanými na vysokorychlostní tratě. RegioJet bude používat dva typy jednotek, jednu pro 200 a druhou pro 300 cestujících. Každá jednotka pak bude mít 12 procent sedadel v 1. třídě. Podmínkou ministerstva na nové vozy byla také bezbariérovost. Podle Kupky musí být alespoň jedny dveře vlaku z každé strany nízkopodlažní.

Šéf společnosti RegioJet Radim Jančura vidí v přímém spojení s Jihlavou další krok k ekologické dopravě. Přímá železniční linka z Prahy do Jihlavy totiž chyběla, společnost tam dopravovala cestující autobusy. „Malí dopravci, jako je RegioJet, hledají zcela nové trhy a možnosti, jak přesunout silniční dopravu na železnici,“ dodal.

RegioJet patří k největším soukromým provozovatelům železniční a autobusové dopravy ve střední Evropě. Firma vznikla v roce 2009 jako dceřiná společnost Jančurovy Student Agency. Pravidelnou osobní železniční dopravu provozuje RegioJet od roku 2011.

Zdroj : ČTK

DPP