Ministerstvo dopravy by mělo v příštím roce hospodařit s 83,6 miliardy korun. To je o více než pětinu méně než letos a v loňském roce. Vyplývá to z prvního návrhu rozpočtu, který připravilo ministerstvo financí na rok 2023. Proti předběžnému návrhu z letošního června získal resort dopravy navíc 1,3 miliardy korun.

Vyjádření ministerstva dopravy k návrhu ČTK shání.

Návrh rozpočtu dopravy ovlivnil zejména předpokládaný velký pokles příjmů. Ty by měly v příštím roce podle dokumentu činit přes 29 miliard korun, což je meziročně skoro o 20 miliard korun méně.

Pokles předpokládaných výdajů způsobují zejména očekávané výpadky příjmů z evropských fondů a dalších finanční nástrojů. Rozpočet bez zapojení evropských peněz by byl meziročně nižší asi o 3,7 miliardy korun.

Z jednotlivých částí rozpočtu ministerstva dopravy postupně stoupá částka, kterou by resort měl vydávat na vývoj a inovace v dopravě. V příštím roce by to mělo být 97,6 milionů korun, což je za poslední tři roky téměř dvojnásobné navýšení. Na platy svých zaměstnanců ministerstvo plánuje dát 600 milionů korun.

Schodek státního rozpočtu by příští rok mohl podle prvního návrhu rozpočtu dosáhnout 270 miliard korun. Počítá s příjmy 1,749 bilionu Kč a výdaji 2,019 bilionu Kč. Proti vládou schválené novele rozpočtu na tento rok je deficit nižší o 60 miliard Kč.

Zdroj : ČTK