Invoitix

[quote]Motoristé v Česku zatím utratili za nové elektronické dálniční známky více než tři miliardy korun. Nakoupili za ně 2,3 milionu dálničních kuponů, většinu z nich přes internet. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Elektronické viněty platí od začátku letošního roku, nahradily staré papírové kupony. Těch řidiči za celý loňský rok nakoupili za celkem 4,8 miliardy korun.[/quote]

„Už 2,3 milionu dálničních e-známek za více než tři miliardy korun se prodalo od spuštění elektronických dálničních známek. Přes 80 procent nakupujících využilo k nákupu web edalnice.cz. Vše obstaráte rychle, pohodlně a během pár minut. Jasný příklad úspěšného digitalizačního projektu,“ napsal Havlíček na svém účtu.

Nové známky jsou v prodeji od prosince na e-shopu edalnice.cz, dále na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic. Zatím největší zájem je o roční kupony, proti starému systému je však jejich prodej rozprostřen během celého roku.

Nové elektronické viněty jsou vázány na poznávací značky aut, není tak už nutné je lepit na přední sklo vozidla. Novinkou proti starým papírovým známkám je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka celkem 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. Nezměnily se naopak ceny známek, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun.

Viněty je možné koupit s až 90denním předstihem. Jeho využití doporučuje společnost Cendis, která má systém na starosti, kvůli možným chybám při nákupu. Zhruba tři procenta řidičů při nákupu udělalo omyl, kdy zadalo například špatnou poznávací značku vozidla. Podle Cendisu bude do konce dubna možné vrácení platby těm řidičům, kteří při nákupu zadali neexistující poznávací značku, možnost bude fungovat zpětně. Vrácení platby naopak nebude dál možné při zadání poznávací značky, která patří jinému autu.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP