Invoitix

Ceny ropy druhým dnem klesají, přes den ztrácely i přes pět dolarů. Obavy o poptávku vyvolaly vyšší americké zásoby benzínu a zvýšení úrokových sazeb v eurozóně. Obnovení dodávek z Libye navíc zmírnilo obavy ze slabé nabídky.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:45 SELČ vykazovala pokles o 3,1 procenta zhruba na 103,65 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak ve stejnou dobu ztrácela 3,7 procenta asi na 96,16 dolaru za barel. Brent ve středu ztratil 0,4 procenta a WTI oslabil o 1,9 procenta.

Ruský dodavatel plynu Gazprom dnes obnovil dodávky plynovodem Nord Stream 1, kterým má do Evropy proudit více než třetina ruského plynu a který procházel desetidenní údržbou. Dodávky ale přicházejí v mnohem menším množství, než by mohly.

Evropská centrální banka (ECB) se dnes připojila k mnoha dalším centrálním bankám a poprvé od roku 2011 zvýšila úrokovou sazbu. Zvedla ji o půl procentního bodu na 0,50 procenta. ECB se dříve soustředila spíše na boj proti nekontrolované inflaci než na hospodářský pokles, který může omezit poptávku po ropě.

Libyjská společnost National Oil Corp (NOC) ve středu uvedla, že po zrušení zásahu vyšší moci na vývoz ropy z minulého týdne obnovila těžbu na několika ropných polích.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent září 103,65 106,92
New York – NYMEX WTI září 96,16 99,88
Reklama v článku VLASTNÍ
DPP