[quote]Silničáři budou od června zveřejňovat všechny malé zakázky, tedy zakázky do dvou milionů korun u služeb a do šesti milionů u staveb. Dosud Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tyto projekty zadávalo firmám, se kterými má zkušenosti. Informoval o tom server Lidovky.cz. ŘSD takto zadá každý rok přibližně 2000 malých zakázek v celkové hodnotě kolem čtyř miliard korun. Zveřejňování všech zakázek by mohlo zvýšit konkurenci, a tím i snížit cenu.[/quote]

U velkých projektů musí být vyhlášeno klasické veřejné výběrové řízení. U malých zakázek, jako jsou například drobné opravy nebo údržba, však silničáři v současnosti vybírají jejich realizátory z úzkého okruhu firem, se kterými mají zkušenosti z minulosti. Dovoluje jim to zákon. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) i vedení ŘSD však chtějí tuto zavedenou praxi změnit.

„Zadavatel nedělá nic nezákonného. Ale když se na ty zakázky podíváte, točí se tam hodně stejné firmy. Pro mě je nepřijatelné, že se čtyři miliardy ročně rozdávají tímto způsobem,“ řekl Havlíček.

ŘSD provede změny od začátku června. Menší zakázky budou krajská ředitelství vždy zveřejňovat elektronicky v rámci dostupného informačního systému, aby se o zakázce mohly dozvědět všechny firmy. Vyhodnocování nabídek bude stejné jako dosud, silničáři pak vyberou tu nejlepší. Jméno vítěze by mělo být také veřejné.

„Zadávací dokumentace se bude zveřejňovat na profilu zadavatele. Umožníme tak přihlásit se i neosloveným firmám. Slibujeme si od toho zvýšení transparentnosti u těchto zakázek, oslovení většího portfolia dodavatelů případně i snížení cen,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Mátl připustil, že nová praxe může přinést i komplikace, zejména při možném prodlužování výběru zhotovitele nebo při řešení stížností a námitek neúspěšných zájemců. I přesto považuje změnu za důležitou.

 

Zdroj : ČTK