[quote]Saúdská Arábie dnes vyhlásila aukci, v níž se mohou firmy ucházet o možnost umístit reklamu ve vybraných stanicích rijádského metra a stanice pojmenovat. V roce 2019 má být v metropoli otevřena podzemní dráha, která se buduje za 23 miliard dolarů (502 miliard Kč).[/quote]

Místní i zahraniční společnosti s právem podnikat v království se mohou od nynějška ucházet v dražbě o právo na reklamu v deseti vybraných stanicích. Nabídky mají být zaslány do 25. ledna a vítězové budou známi v pololetí příštího roku.

Dalších deset stanic bude později vybráno pro novou aukci.

„Získané peníze budou využity k zajištění provozu vlaků metra a k podpoře veřejné dopravy v Rijádu,“ řekl ředitel projektu Alvalíd Akriš.

Kolik peněz by mohla dražba vynést, neupřesnil, ale nedaleká Dubaj podle tisku podobným způsobem získala stovky milionů dolarů. Součástí nabídky je, že vítězové budou moci svá loga umístit do dané stanice na turnikety a do výtahů i chodeb a nákupních prostor.

Firmy z USA, Španělska a Itálie staví 176 kilometrů tratě, která bude mít šest linek a 85 stanic. Provoz má být zahájen koncem roku 2019 a soupravy budou jezdit bez řidiče. Projekt je označován za světově největší dopravní systém ve výstavbě.

V minulosti se objevily spekulace, že Saúdská Arábie bude muset tuto stavbu kvůli nízkým příjmům z ropy zastavit. Metro je součástí ambiciózní snahy o modernizaci saúdskoarabské ekonomiky a společnosti.

Zdroj: ČTK

DPP