[quote]Plzeňská Škoda Electric dodá do Zlína a Otrokovic sedm nových trolejbusů za zhruba 94 milionů korun. Měly by jezdit na lince mezi Zlínem a ZOO Lešná. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice je převezme v prvním čtvrtletí roku 2019, řekl ČTK obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.[/quote]

Trolejbusy budou sloužit i v místech, kde není trolejové vedení.

,,Jsou vybaveny trakčními bateriemi a poloautomatickými sběrači proudu, díky nimž jsou schopny jet i mimo klasický napájecí systém,“ řekl Kapr.

Budou mít klimatizaci i elektronický informační a odbavovací systém.

Pro zlínský dopravní podnik už Škoda Electric vyrábí kloubový trolejbus Škoda 35 Tr s karoserií UrbanWay od firmy Iveco. Dopravce novinku získá ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Škodovka tam také dodá o něco dříve zcela nový typ nízkopodlažního elektrobusu Škoda E’City s jednorázovým dojezdem nejméně 100 kilometrů. Nový typ elektrobusu vyvinula ve spolupráci s výrobcem karosérie, koncernem Iveco. Do Zlína ho předá v první čtvrtletí 2019. Vedle hlavního nabíjení při nočním stání v depu lze vůz průběžně dobíjet i trolejovým vedením pro trolejbusy, řekl Kapr. Ve Zlíně už 1,5 roku slouží takzvané parciální trolejbusy Škoda s bateriovým pohonem. Nový elektrobus tuto flotilu doplní. Pro dopravní společnost je to první elektrobus. Podle vyjádření jejího vedení z letošního února by se měla jeho cena pohybovat kolem 12 milionů korun.

,,Předtím jsme úspěšně zavedli jako jedni z prvních v ČR trolejbusy s pomocným pohonem na baterie, které vykazují velmi uspokojivé výsledky,“ uvedl tehdy ředitel dopravního podniku Josef Kocháň.

Podle požadavků dopravce, který provozuje 37 autobusů a 57 trolejbusů, má mít elektrobus dojezd minimálně 250 kilometrů na směnu.

Škoda Electric je největším evropským výrobcem trolejbusů. Vyrobila jich už 14.500. Jezdí ve 30 zemích Evropy, Asie a USA. Ročně podnik utrží pět až šest miliard korun. Kromě trolejbusů a elektrobusů vyrábí pohony pro elektrická vozidla, trakční motory a hybridní a vodíkové autobusy.

Zdroj: ČTK