Česko-německá pracovní skupina pro výměnu přístavních území ČR v Hamburku zaznamenala posun v jednání, mimo jiné v otázce dohody o celkové výměře měněného území nebo v otázce délky kolejí v přístavu. O výsledcích páteční schůzky české strany se zástupci Hamburk Port Authority informovalo české ministerstvo dopravy. Jednání se vedla o možné výměně českých labských přístavních území v severoněmeckém městě, za která by ČR ráda získala přístav dostupný pro námořní lodě.

„Chceme vše stihnout tak, aby bylo možné zahájit realizační fázi záměru ve druhé polovině roku 2024,“ uvedl náměstek ministra dopravy Václav Bernard, který českou delegaci vedl.

Podle úřadu se diskutovalo mimo jiné o silničnímu napojení nového českého území v prostorách Kuhwerder Hafen tak, aby bylo možné optimalizovat budoucí překladní činnost. Současně pokračovalo vyjednávání k zajištění finálního stavu užitné délky kolejí při železničním napojení území, tak aby umožňovala vjezd uceleného vlaku (2×350 m).

Rovněž se podařilo dosáhnout posunu v otázce celkové finální výměry nového českého území v Hamburku a možnosti využívat přilehlou přístavní hranu i námořními plavidly, uvedl resort.

Intenzivní jednání o kvalitním napojení ČR na námořní přepravu budou podle ministerstva pokračovat i nadále. V nadcházejícím období se uskuteční on-line jednání pracovního týmu, který bude řešit otázky technického a technologického rázu. V červnu letošního roku se pak v Praze znovu sejde pracovní skupina pro výměnu hamburských přístavních území.

Česko má v Hamburku tři přístavní území – Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a které byly do roku 2028 propůjčeny Československu k užívání na základě Versailleské smlouvy, a samostatný Peutský přístav, který v roce 1929 Československo koupilo.

Nevýhodou všech tří území je, že jsou přístupná jen pro říční lodě. Proto chce Česko propůjčené přístavy vyměnit za přístav v námořní části. Jednání se vedou výměně o území za Kuhwerderský přístav, uvedl dříve zástupce ředitele Ředitelství vodních cest České republiky a mluvčí organizace Jan Bukovský. Toto přístavní území, které je od současných českých přístavů vzdáleno několik kilometrů směrem k moři, nabídl Hamburk.

Zdroj  :ČTK