cof

Bývalým vedoucím pracovníkům ostravského dopravního podniku potvrdil soud za machinace se zakázkami Evropské unie tříleté podmíněné tresty se zkušební dobou na pět let. Dřívější ředitel František Kořínek a jeho náměstek Radoslav Hanzelka musejí navíc shodně zaplatit peněžitý trest půl milionu korun, rozhodl dnes olomoucký vrchní soud. Oba obžalovaní svou vinu odmítli a žádali zproštění, žalobce naopak požadoval u obou uložení vyšších peněžitých trestů. Svým jednáním podle něj způsobili škodu 230 milionů korun.

„Důkazy jednoznačně svědčí pro závěr, že obžalovaní uvedli nepravdivé údaje, zatajili údaje a tím umožnili neoprávněné využití prostředků z rozpočtu spravovaného Evropskou unií a způsobili tím škodu velkého rozsahu,“ uvedla předsedkyně senátu Martina Kouřilová.

Oba muži byli odsouzeni za poškození finančních zájmů Evropské unie, hrozilo jim původně až deset let vězení. Soud naopak vypustil z jejich jednání trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, když měla být dopravnímu podniku způsobena škoda devět milionů korun. V tomto případě podle soudu nebyla naplněna objektivní stránka trestného činu, tedy způsobení škody ostravskému dopravnímu podniku, uvedl mluvčí soudu Stanislav Cik. Žalobce byl však s rozhodnutím soudu spokojen. „Soud v podstatě konstatoval, že oba skutky jsou totožné, proto odsouzené odsoudil pro skutek pod bodem jedna. Jde o technickou záležitost,“ řekl ČTK žalobce Rostislav Bajger.

Zakázka, která je předmětem obžaloby, se skládala z několika částí. Šlo o nákup deseti trolejbusů, jedné nízkopodlažní tramvaje a renovace a modernizace dvou desítek starších tramvají. Podle obžaloby Kořínek a Hanzelka, kteří v té době byli předsedou, respektive místopředsedou představenstva, v žádosti o dotaci zatajili některé podstatné věci. Podle obžaloby byla navíc oprava tramvají bezdůvodně předražená. Před touto zakázkou dopravní podnik tramvaje modernizoval sám a oprava jedné jej vyšla na 13 milionů korun. Pražské firmě ale platil 18 milionů.

Obžalovaní vinu odmítli. Hanzelka dnes u soudu tvrdil, že vždy vše činil v zájmu dopravního podniku, Kořínek dnes k soudu nepřišel. „Spojování mé osoby s jakoukoliv trestnou činností mě velice uráží, celý život jsem čestný člověk a touto kauzou jsem znaven také psychicky. Nejsem zločinec a za tím si stojím,“ uvedl Hanzelka. Žalobce žádal zvýšení peněžitého trestu minimálně na jeden milion korun. Soud podle něj nepřihlédl k povaze, okolnostem, následkům a pohnutkám obžalovaných. Podle soudkyně je však uložený peněžitý trest přiměřený i s ohledem na majetkové poměry obžalovaných. Oba jsou již starobní důchodci.

Na údajné machinace s dotací policie přišla při vyšetřování kauzy ostravského lobbisty Martina Dědice. Obžalován byl například z přijetí úplatku při sjednání zakázky na modernizaci ostravských tramvají. Za zajištění zakázky pro společnost Pragoimex ve výši 300 milionů korun inkasoval podle obžaloby dva miliony korun. Za to už byl Dědic souzen.

Zdroj : ČTK

DPP