¯Neurath Power Station is a lignite-fired power station at Neurath in Grevenbroich, Northrhine-Westphalia, Germany. It is located to the south of Grevenbroich, near to Cologne and Düsseldorf. The power station consists of five units and it is owned by RWE. In addition, two new units are under construction. After completing the new units, Neurath will be the world’s largest lignite-fired power station. The existing power station serves manly as the base load power station. The power station consists of five units (3×300 MW and 2×600 MW nominally) which were built between 1972 and 1976, and have a gross generation capacity of 2,205 MW. The lignite is delivered by rail from open pits in Rheinish lignite district, in particular from Garzweiler and Hambach mines.,Image: 91092199, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Vláda na středečním zasedání projedná možnou přednost vlaků s energetickými surovinami v mimořádných situacích. Díky změně režimu vyhlášky o dopravním řádu drah by ministerstvo dopravy mohlo na základě požadavků ministra průmyslu a obchodu rozhodnout o rychlejším průjezdu nákladních vlaků třeba s uhlím či pohonnými hmotami na vytížených místech. K úpravě legislativy vede stát situace po invazi Ruska na Ukrajinu a energetická krize, vyplývá z návrhu.

Ve vyhlášce je již upřednostnění vlaků v mimořádném obecním zájmu zakotveno a podle ministerstva dopravy jde nyní o zpřesnění podmínek pro rychlou a operativní aplikaci. Potřeba přednostní přepravy totiž vznikne náhle a nebude možné ji plánovat s předstihem. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka ČTK řekl, že postup se vztáhne pouze na přednost při operativním řízení, nikoliv při přidělování kapacity.

„Správa železnic po pokynu ministerstva dopravy upřednostní konkrétní přepravy konkrétních surovin na konkrétních relacích. Toto opatření může pomoct k rychlejšímu obratu vozů tím, že vlaky projedou omezující místa přednostně,“ řekl Jemelka a doplnil, že nařízení lze používat, jakmile ho schválí vláda.

Opatření se má využívat v případě kritického nedostatku energetických surovin pro potřeby národního hospodářství a obyvatelstva. Vlaky s uhlím, pohonnými hmotami, lehkými topnými oleji či energetickým vápencem by měly přednost před ostatními soupravami.

„Cílem je v rámci stanovených pravidel pro operativní řízení provozu postupovat tak, aby byla v případě potřeby zajištěna priorita vlaků přepravujících energetické suroviny jako mimořádných vlaků v obecném zájmu, a tím byl zabezpečen nepřetržitý provoz elektráren, rafinerií, elektrických sítí a další nezbytné infrastruktury důležité pro energetický systém,“ uvedlo ministerstvo dopravy.

Upřednostňování vlaků s energetickými surovinami už schválilo v srpnu například Německo, kde mají mít v případě potřeby v zájmu energetické bezpečnosti nákladní vlaky s uhlím na vytížených koridorech přednost před osobními soupravami.

Zdroj : ČTK