Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) rozdělil v období 2023 až 2024 na dopravní projekty obcí a měst více než miliardu korun. Příspěvky pokryjí náklady projektů, který zvýší bezpečnost a plynulost dopravy a zpřístupní dopravu lidem s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Ministerstvo dopravy o tom informovalo v tiskové zprávě.

„Podařilo se podpořit 206 projektů za téměř miliardu a 55 milionů korun. Jedná se o druhý největší celkový objem schválených prostředků na oblast bezpečnosti v historii SFDI,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Peníze podpoří dopravní projekty například ve Ždírci nad Doubravou, Týnci nad Sázavou, Telči, Poličce, Paskově, Šakvicích, Spytihněvi na Zlínsku nebo Sobotíně na Šumpersku.

„Obcím a městům tak poskytneme významnou finanční pomoc ve výši 85 procent uznatelných nákladů na výstavbu nebo rekonstrukce bezbariérových chodníků, přechodů pro chodce, míst pro přecházení, lávek a podchodů pro chodce, nasvětlení přechodů pro chodce nebo na realizaci dalších opatření ke zvýšení bezpečnosti pěších,“ uvedl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica.

Projekty zahrnují například instalaci světelného signalizačního zařízení řídící provoz samostatného přechodu pro chodce, umístění měřičů rychlosti vozidel s ukazateli okamžité rychlosti nebo úpravy vjezdu do obce.

Fond loni obdržel 353 žádostí. Kvůli nedostatku financí nepodpořil 73 kladně hodnocených žádostí ze 147 nepodpořených projektů. Většina projektů bude teprve zahájena, několik z nich už obce a města realizují. SFDI od svého vzniku v roce 2000 podpořil dopravní projekty měst a obcí částkou 9,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK