Invoitix

Zaostřeno na trans kaspickou mezinárodní dopravní trasu

Po událostech posledních dvou let zahrnujících nestabilní geopolitickou situaci ve východní Evropě a na Blízkém východě se potřeba alternativních nákladních tras mezi Asií a Evropou stala pro logistické společnosti, které se snaží udržet své postavení na trhu, mimořádně naléhavou. Trans kaspická mezinárodní dopravní cesta (TITR), která spojuje Čínu, Kazachstán, Ázerbájdžán, Gruzii, Turecko a Evropu, zažívá výrazný nárůst nákladní dopravy. Kazašské železnice prozradily, že jen v prvním pololetí roku 2023 dosáhl objem zboží přepraveného na této trase 1,3 milionu tun, což je ohromující 77,2% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Během prvních tří čtvrtletí roku 2023 se celkem 2 miliony tun po TITR byly přepraveny miliony tun nákladu, což je podle kazašských médií 88% nárůst oproti stejnému období v roce 2022.

EU podporuje a propaguje investice do TITR

V červnu 2023 provedla Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) studii financovanou Evropskou komisí o způsobech, jak zlepšit udržitelné dopravní spojení a investice v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Studie, která je součástí strategie EU Global Gateway, doporučila 33 investic do infrastruktury a sedm opatření měkké konektivity, jako je zřízení instituce správy koridoru, digitalizace přepravních dokumentů a koordinace stanovování tarifů. Tato opatření by zvýšila efektivitu a přitažlivost dopravních spojení ve Střední Asii.

Klientsky orientovaný přístup AsstrA: Dopravní řešení na trans kaspické trase

AsstrA-Associated Traffic AG také pozoruje rostoucí potřebu zákazníků po alternativách ke konvenčním trasám. Trans kaspická trasa je v tomto ohledu zvláště zajímavá pro přepravy z Evropy do střední Asie. Experti společnosti tak realizovali projekt dodávky nákladu z Finska do Kazachstánu. Trasa byla postavena přes Turecko, poté Kavkaz, zahrnovala trajektové přejezdy z Helsinek do Tallinnu a z Baku do Aktau a nakonec urazila 8 500 km. Díky rozsáhlé síti kanceláří a důvěryhodným partnerům AsstrA byl náklad dodán na místo určení co nejrychleji.

„V reakci na potřeby klienta jsme vyvinuli trasu z Finska do Kazachstánu s ohledem na sankční omezení, která vylučují tranzit přes ruské území. Jsem vděčný našim kolegům z AsstrA Turkey, kteří jsou zodpovědní za vytvoření a provozování této trasy, zajištění zákazníka spokojenost a provozní úspěch,“ říká Risto Eskelinen, vedoucí finského oddělení IPL.

Zdroj: AsstrA

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP