[quote]Autoškoly budou moci od příštího týdne znovu přihlašovat své studenty ke zkouškám. Vláda jejich konání s koncem nouzového stavu uvolnila. Autoškoly však při výcviku i zkouškách budou muset nadále dodržovat některá omezení, testy na koronavirus však povinné nebudou. Vyplývá to z vládního úterního usnesení. Řidičské zkoušky jsou zastaveny od začátku března, omezení zdržuje až desetitisíce studentů.[/quote]

Provoz autoškol dosud zcela zakázaný nebyl, pokračovat mohla při dodržování protipandemických podmínek teoretická i praktická výuka. Od 2. března však vláda zastavila zkoušky řidičů. Od 12. dubna je znovu povolí.

Zkoušky pro řidičská oprávnění pořádají úřady s rozšířenou působností. Ve zkušebních místnostech bude moci být maximálně deset lidí i se zkoušejícím a všichni účastníci budou mít povinně nasazený respirátor třídy FFP2 nebo srovnatelné úrovně. Respirátory musí mít i při jízdě ve vozidle. Podle ministerstva dopravy však mezi omezení nebude patřit povinnost prokazovat se negativním testem na koronavirus. Krom početních a hygienických opatření by jinak zkoušky měly fungovat jako dosud. Respirátory jsou povinné i při jízdním výcviku, teoretická výuka pak pokračuje on-line.

Omezení zkoušek brzdí podle dřívějších vyjádření autoškol až desetitisíce studentů. Zkoušky měsíčně v průměru absolvuje kolem 12.500 studentů. Kromě toho čekají na své zkoušky i studenti, které zdržela při absolvování autoškoly pandemie už dříve.To vše tak navyšuje nápor žadatelů u autoškol a úřadů.

V souvislosti s obnovením zkoušek žádají zkušební komisaři zařazení mezi přednostní skupiny pro očkování proti koronaviru. V dopise adresovaném hlavní hygieničce Pavle Svrčinové argumentují tím, že jsou při výkonu zkoušek ohrožení na svém zdraví a životě. „Na nepřerušené činnosti zkušebních komisařů je závislá plynulost dopravy v celé republice,“ uvedl v dopisu mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR Jan Bajgar. Zkušebních komisařů je v Česku kolem 400.

Autoškoly musely vloni několikrát provoz zastavit kvůli vládním koronavirovým opatřením. Nejdříve během nouzového stavu na jaře, následně pak také na více než měsíc i na podzim. Letos i přes přísná opatření mohly autoškoly fungovat, podmínkou byly například respirátory a dodržování maximálního počtu osob. V Česku působí zhruba 3000 autoškol.

 

Zdroj : ČTK