Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Filip Sobol a David Stingl získali třetí místo v mezinárodní soutěži Michelin Movin’On 2023 s projektem autonomního zásobování center metropolí prostřednictvím metra. Porota ocenila český projekt poprvé za více než dvacetiletou historii soutěže. 

Úkolem účastníků letošního 23. ročníku soutěže bylo vyvážit tři definované pilíře udržitelnosti – lidi, vzájemný prospěch a planetu. O cenách rozhodovala mezinárodní porota sestavená především ze zástupců různých automobilek a čestným členem poroty byl i Damien Michelin.

Oceněný projekt s názvem S-PLY vznikl jako v Ateliéru průmyslového designu UMPRUM v zimním semestru 2022/2023 v rámci výzkumného projektu Umění a design jako řešení změn v dopravě s nástupem autonomního řízení.

Obecné téma se soustředilo na autonomní metro. Sobol se Stinglem problém pojali šířeji a zaměřili se na problematiku zásobování metropolí. Zkoumali možnosti inovací současné infrastruktury center velkých měst a s ní spojené ekologické zátěže a snížené kvality života obyvatel.

„Autonomní metro je běžnou součástí mnohých měst a jeho funkci jsme obohatili právě o zásobování. Přesunutí zásobování pod zem a zároveň využití stávající sítě metra je ideálním řešením pro komplexnější regulaci dopravy ve velkých metropolích, jako je například New York,“ uvedl David Stingl.

Pro nakládku zboží navrhují využití depa metra, kde se naloží zásobovací boxy do speciálního prostoru v soupravách, ale umístění boxů nijak neomezí přepravu cestujících. V cíli cesty v centru města vyzdvihne boxy autonomní platforma. Ta se z povrchu dostane samostatným nákladním výtahem umístěným na protilehlé straně nástupiště, aby nebyl omezen pohyb lidí.

Systém z velké části eliminuje standardně využívanou nákladní dopravu ve městě. Pracuje s více variantami boxů. Projekt počítá s využitím dostupných a obecně používaných technologií, které mnohé společnosti v autonomní dopravě už nyní využívají a inovuje jejich stávající užívání. „Jsem pyšný, že naši studenti přišli s nápadem na hranici vynálezu. Jedná se o originální a silnou myšlenku, ve které vidím budoucnost a logické řešení dopravy,“ uvedl k práci svých studentů jeden z vedoucí jejich ateliéru Ivan Dlabač.

Zdroj : ČTK