[quote]Teplice založí vlastní dopravní společnost. Provoz městské hromadné dopravy zajistí od ledna 2024. Na dnešním jednání to schválili zastupitelé. Doposud zajišťovala dopravní obslužnost Arriva City, která má smlouvu do konce roku 2023.[/quote]

Založení vlastního dopravního podniku doporučili zastupitelům radní. Primátor Hynek Hanza (ODS) dnes řekl, že cílem je zajistit lepší službu pro občany. „Změna není motivována cenou,“ uvedl Hanza. V Teplicích vozy a trolejbusovou trať vlastní přímo město, provozuje je dopravce. Řadu let je to právě Arriva.

Doprava v lázeňském městě je postavena na trolejbusech. V této oblasti není podle Hanzy na trhu konkurence. „Pokud bychom měli pouze autobusy, nebyl bych pro tuto cestu,“ uvedl. Arriva má podle něj na trhu v oblasti trolejbusové dopravy takřka monopolní postavení. „Je lepší mít něco vlastního, co můžeme ovlivňovat,“ uvedl.

Některým zastupitelům vadilo, že chybí k materiálu ekonomická analýza. „Bez analýzy nákladů, nemůžeme rozhodovat,“ uvedl opoziční zastupitel Zdeněk Potomský (zvolen za Pro Zdraví a Sport TEPLICE). „Je to nejvýznamnější materiál za poslední dobu. Já jsem pro, ale ekonomická část je nedostatečná,“ uvedl Lubomír Škarda (KSČM).

Pro založení dopravní společnosti hlasovalo po hodinové rozpravě 24 zastupitelů, proti nebyl nikdo a dva se zdrželi. V červnu by měli zastupitelé rozhodnout, zda bude založena společnost s ručením omezením nebo akciová společnost. Ekonomickou rozvahu chtějí mít zastupitelé k dispozici v září.

Lázeňské město v posledních letech investuje do modernizace trolejbusové trati, kupuje nové vozy. Investice hradí z vlastního rozpočtu. Autobusy postupně nahrazují hybridní trolejbusy. Město chce podporovat elektromobilu, provoz MHD bude podle rozhodnutí radnice do roku 2023 kompletně elektrický. Trolejbusová síť funguje v Teplicích od roku 1952.

 

Zdroj : ČTK

DPP