Britská trajektová společnost P&O Ferries propustí 800 zaměstnanců a zahajuje okamžité změny, aby zabránila bankrotu. Firma dnes uvedla, že za loňský rok hospodařila se ztrátou 100 milionů liber (2,9 miliardy Kč), kterou uhradil její majitel, což je ale dlouhodobě neudržitelné. Podnik už dopoledne zastavil činnost, kterou neobnoví ani v následujících dnech, informovala agentura Reuters.

Společnost uvedla, že její přežití teď závisí na tom, zda se jí podaří co nejrychleji prosadit zásadní změny v tom, jak funguje. „Bez těchto změn nemá P&O Ferries budoucnost,“ upozornila firma. P&O zajišťuje přepravu na vytížených trasách přes moře mezi Británií, Francií a Irskem.

„Požádali jsme všechny lodě, aby zakotvily,“ uvedl podnik už dopoledne. „Cestujícím doporučujeme, aby si své cestovní plány zajistili jinak.“

P&O Ferries je registrovaná v Británii, ale vlastníkem je dubajská logistická společnost DP World, která provozuje přístavy v Dubaji. Britskou trajektovou firmu koupila v roce 2019.

Zaměstnance P&O zastupuje odborová organizace Nautilus International. Ta už svým členům doporučila, aby zůstali na palubách a vyčkali dalších pokynů. Podobné stanovisko svým členům sdělila i další odborová organizace RMT. Její šéf Mick Lynch řekl, že doufá v intervenci britské vlády, aby zabránila tomu, že se stovky lidí postaví do fronty na podporu v nezaměstnanosti.

„Společnost P&O s námi nic nekonzultovala a předem nás ani na nic neupozornila. Můžete se spolehnout, že Nautilus International má k dispozici všechny své zdroje a je připraven bránit své členy,“ řekl podle agentury AP generální tajemník Mark Dickinson. Nautilus hájí zájmy celkem asi 20.000 lidí, kteří pracují v námořní dopravě.

P&O má ve flotile více než 20 lodí, které brázdí vody přes Lamanšský průliv a přes Irské a Severní moře. Dohromady pro firmu pracuje skoro 4000 lidí a za rok přes moře uskuteční více než 30.000 cest.

List The Times napsal, že P&O propustila s okamžitou platností všechny zaměstnance a místo nich využije k provozu lodí pracovníky přes personální agentury, kteří jsou levnější.

Britský ministr dopravy Grant Shapps v parlamentu řekl, že jeho lidé se pokusí s managementem P&O Ferries okamžitě zahájit jednání. Klíčové jsou podle něj dopady na zaměstnance. Sama firma uznává, že změny oznámila narychlo a bez varování, a proto je připravena zaměstnancům nabídnout vyšší odstupné.

Dubajská společnost DP World za rok 2020 zvýšila tržby o 11 procent a uvedla, že bude pokračovat v investicích do trajektů. A to navzdory tomu, že firmy P&O Ferries a Ferrymasters jsou kvůli dopadům koronavirové krize v mimořádně těžké situaci.

Zdroj : ČTK