Již brzy začne současně s plánovanou rekonstrukcí Barrandovského mostu i oprava Pražského okruhu D0, který je s dopravou na mostě úzce propojen. Investice za víc jak čtvrt miliardy má začít na jaře a potrvá sedm měsíců.

Zároveň s opravou Pražského okruhu budou ale letos probíhat intenzivní práce na rekonstrukci Barrandovského mostu. Hlavní město Praha se navíc rozhodlo sloučit poslední dvě etapy opravy severní poloviny mostu do jedné stavební sezóny a celkovou rekonstrukci zkrátit o celý jeden rok. Tím vzniknul problém, protože při plánování opravy Pražského okruhu se s ničím podobným nepočítalo.

Už nyní je Pražský okruh každý den přetížen množstvím aut a řidiči popojíždějí v nekonečných kolonách. V plánu je oprava zhruba tří kilometrového úseku od Exitu 16 Slivenec až po severní portál Lochkovského tunelu. Jak uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl, denně tímto úsekem projede na dvacet tisíc kamionů, které nadměrně zatěžují a poškozují asfaltový povrch, a proto proběhne jeho výměna za betonový. Opravovat se budou současně oba směry, takže nezbyde než jezdit v omezeném režimu. Součástí rekonstrukce bude také vytvoření přejezdu středního dělícího pásu a prodloužení připojovacího pruhu, který usnadní nájezd vozidel na D0 ve směru od Barrandova.

ilustrační foto: ŘSD

Ministerstvo dopravy opravu okruhu napasovalo na rozdělené etapy oprav Barrandovského mostu tak, jak byly doposud plánovány. Pro ministerstvo je změna harmonogramu oprav této klíčové komunikace avizovaná pražským magistrátem bez dostatečného předstihu novinkou, která jej zaskočila. V loňském roce to byl totiž právě Pražský okruh, který byl doporučován pro objízdné trasy. Zatímco pražský radní Hřib prezentuje na poslední chvíli avizovanou změnu v harmonogramu jako vstřícné gesto vůči pražským i transitujícím motoristům, odborníci shodně varují před hrozícím dopravním kolapsem kvůli absenci koordinace stavebních prací. Tím se netají ani samotné ministerstvo. Podle vyjádření ministra Martina Kupky aktuálně sedí znovu u jednacího stolu ve snaze najít s vedením Prahy řešení, které by hrozící dopravní kolaps na jižním okraji hlavního města umožnilo odvrátit.

„Pro Prahu je mimořádně důležité, aby se v jeden okamžik nedělaly dvě velké rekonstrukce na stejné trase.“

IGOR SIROTA, MLUVČÍ UAMK

Příští týden má dojít ke zveřejnění plánů objízdných tras. Už jsme si tak nějak zvykli, že koordinace staveb na dopravní infrastruktuře není naší nejsilnější stránkou a zejména pak léto je na silnicích plné uzavírek. Přesto i letos můžeme jen doufat, že nadcházející léto nebudou řidiči projíždějící Prahou stát v nekonečných kolonách sevřeni v kleštích vytvořených uměle politiky a úředníky neschopnými či neochotnými hledat řešení vstřícná k nám ostatním, závislým na jejich kvalifikovaném rozhodování.

Zdroj: Reliant