DPP

[quote]Archeologové by měli na jaře začít s výzkumem v trase budoucího severovýchodního obchvatu Jičína. Výzkum udělají odborníci z Regionálního muzea a galerie v Jičíně a Královéhradecký kraj počítá s náklady do 565.000 korun bez DPH. Na vlastní stavbu obchvatu bude chtít kraj získat dotaci z evropského Integrovaného regionálního operačního programu. Pro ČTK to dnes uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.[/quote]

Severovýchodní obchvat Jičína mimo město svede osobní i nákladní dopravu vedoucí od Hradce Králové směrem na Lomnici nad Popelkou a Semily. Obchvat bude mít podobu přeložky silnice druhé třídy číslo 286, která zatím vede přes centrum města kolem oblastní nemocnice. Náklady na stavbu 3,5 kilometru dlouhé přeložky kraj v minulosti odhadoval až na 150 milionů korun.

Na výsledcích archeologického průzkumu bude záviset další postup prací silničářů. „Dopředu netušíme, co se zde může skrývat. Terén v této oblasti je na základě našich předchozích zkušeností vhodný pro pravěké osídlení – úrodná půda, mírný terén. Proto je pro nás velké překvapení, že se tu zatím nenalezlo téměř nic,“ uvedl archeolog jičínského muzea Radek Novák.

Severovýchodní obchvat města začne u Robous a povede přes pole obchvatem Valdic na stávající silnici vedoucí na Semily. Stavba již získala územní rozhodnutí, pozemky má kraj vykoupené.

Zdroj: ČTK