[quote]Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu Krajského soudu v Plzni na zrušení části zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jde o problematiku přepisu automobilu za situace, kdy prodávající a kupující nepodávají společnou žádost. Návrh má pomoci lidem, kteří prodali vůz, ale nový majitel s nimi nespolupracuje na přepisu, a dosavadní vlastníci tak zůstávají zapsaní v registru silničních vozidel.[/quote]

Pokud nejde o společnou žádost, stanovuje zákon povinnost předložit na silničním registru aktuální protokol o evidenční kontrole vozidla a novou zelenou kartu. Pokud nový vlastník neposkytuje součinnost a nedodá dokumenty, znamená to pro toho dosavadního zásadní komplikaci – pracovníci registru přepis neprovedou.

„Dosavadnímu vlastníku silničního vozidla je tak znemožněno domáhat se zápisu změny vlastníka silničního vozidla tak, aby formální stav zápisu odpovídal stavu faktickému,“ stojí v návrhu plzeňského soudu. Poukazuje také na to, že se ve správním soudnictví v podstatě nelze domoci nápravy ve chvíli, kdy doklady nejsou k dispozici a není možné je opatřit.

Podle krajského soudu je účelem zákona zajistit to, aby v registru silničních vozidel byli skuteční a aktuální vlastníci, proto by měl přepis provést i bez součinnosti nového majitele. Nejvyšší správní soud ale před časem zdůraznil další účel zákona: aby na silnicích jezdila pouze auta splňující předpisy a s uzavřeným pojištěním odpovědnosti. Proto je prý zapotřebí vyžadovat i protokol o kontrole a zelenou kartu. Krajský soud varuje, že pokud se upřednostňuje druhý účel, vede to k „zamrznutí“ zápisu, který pak neodpovídá skutečnosti.

 

Zdroj : ČTK

DPP