Ústavní soud (ÚS) podruhé vyhověl prodejci letenek Kiwi.com a zrušil předběžné opatření vydané na podnět Ryanairu. Irská nízkonákladová letecká společnost chtěla, aby prodejce změnil některé své postupy, konkrétně aby jí předával kontaktní a platební údaje zákazníků, kteří přes Kiwi získávají letenky Ryanairu. Loni v srpnu ÚS konstatoval, že předběžné opatření zasáhlo do svobody projevu, práva na podnikání a práva na soudní ochranu. Důvody dnešního zásahu proti dalšímu opatření jsou procesní, podstatou sporu se soud tentokrát nezabýval.

Dnešní nález zrušil předběžné opatření vydané Krajským soudem v Brně loni v září a také následné usnesení Vrchního soudu v Olomouci z listopadu 2021. Problém spočíval v tom, že krajský soud před vlastním rozhodnutím připustil změnu návrhu podaného Ryanairem a poskytl Kiwi.com nesprávné poučení o možnostech odvolání, což později nedal do pořádku ani vrchní soud. Krajský soud musí procesní pochybení napravit.

„Připuštěním změny návrhu byl redefinován předmět řízení, o němž bylo následně rozhodováno navazujícími výroky ústavní stížností napadeného rozhodnutí krajského soudu, což ovšem znamená, že rozhodnutí o změně návrhu mělo zásadní vliv na výsledek nyní posuzovaného případu,“ zdůraznili ústavní soudci.

V loňském nálezu se soud více zabýval podstatou sporů mezi oběma společnostmi a také dalšími nároky Ryanairu vůči Kiwi. Konstatoval tehdy, že právo na svobodu projevu se v určité míře týká i komerčních sdělení. Při vydávání předběžného opatření je proto nutné přiměřeně hodnotit pravdivost či nepravdivost informací.

Globálně působící brněnská společnost Kiwi.com umožňuje na webu a prostřednictvím aplikace vyhledat, rezervovat a zakoupit letenky různých dopravců, včetně těch, kteří mezi sebou nespolupracují. Některé letecké společnosti mají k obchodnímu modelu Kiwi výhrady.

Zdroj : ČTK