Prudké oživení v letecké dopravě po útlumu za pandemie covidu-19 umožní v letošním roce světovým leteckým společnostem snížit ztráty a případně se v roce příštím dostat zpět do zisku. Informovalo o tom Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které tak zlepšilo výhled na letošní rok. Očekává, že světové letecké společnosti vykážou ztrátu 9,7 miliardy dolarů (přes 228 miliard Kč), zatímco dříve sdružení počítalo se ztrátou 11,6 miliardy USD.

Loňskou ztrátu sdružení zpřesnilo na 42,1 miliardy dolarů, předchozí odhad činil 52 miliard dolarů. IATA varuje, že nynější oživení mohou ohrozit vysoké ceny ropy a také vysoká inflace.

„Naše odvětví je štíhlejší, odolnější a pružnější,“ konstatoval na výročním setkání zástupců více než 100 leteckých společností v katarské metropoli Dauhá šéf IATA Willie Walsh. „V roce 2023 by měl být na obzoru zisk celého odvětví,“ dodal.

Nejsilnějším regionem zůstane podle IATA Severní Amerika. Ta jako jediná vykáže letos zisk, odhadem 8,8 miliardy dolarů. V Asii letecké společnosti s ohledem na uzavřené hranice v Číně a přísné protipandemické politice v této zemi letos očekávají ztrátu 8,9 miliardy dolarů.

Někteří analytici se obávají, že prudce rostoucí ceny letenek a dopady inflace na spotřebitele by mohly způsobit po letní sezoně prudký pokles poptávky. Ten ale Walsh neočekává. „Myslím, že v současné době dochází k naplňování určité odložené poptávky. Je třeba si uvědomit, že jsme stále hluboko pod úrovní, kde jsme byli v roce 2019,“ řekl v rozhovoru s agenturou Reuters.

Zdroj : ČTK