Spojené státy začaly kvůli obvinění z korupce vyšetřovat evropské letecké konsorcium Airbus. Obdobné vyšetřování už od roku 2016 provádí Británie a Francie. Napsal to francouzský list Le Monde, podle něhož firmě hrozí celková pokuta až pět miliard eur (téměř 129 miliard Kč). Ministerstvo spravedlnosti USA se k věci zatím nevyjádřilo, akcie Airbusu ale i tak prudce oslabily.

Stěžejním článkem kauzy je letitý systém využívání prostředníků u některých prodejních kontraktů. V době největšího rozkvětu této praxe do ní bylo po celém světě zapojeno na 250 osob a šlo o roční platby v řádu stamilionů eur. Firma ale tvrdí, že s tímto systémem skoncovala v roce 2014.

Akcie Airbusu v reakci na zprávu propadly až o devět procent, v závěru obchodování na pařížské burze odepisovaly asi 4,5 procenta.

Odhadovaná výše pokut se po zahájení vyšetřování v USA zdvojnásobila na rozmezí čtyř až pěti miliard eur. Podle několika analytiků, které oslovila agentura Reuters je ale reakce akciového trhu přehnaná a souvisí se současnou nervozitou na globálních trzích.

Airbus podle dřívějších informací agentury Reuters objevil problémy poprvé při auditu koncem roku 2016. Nesrovnalosti jsou jak ve jménech prostředníků, tak v zaplacených částkách. Airbus s úřady spolupracuje a doufá, že se dohodne na urovnání sporů, čímž by se mohl vyhnout trestnímu stíhání a vyloučení ze zakázek.

 

Zdroj : ČTK

DPP