[quote]V Itálii oficiálně začala fungovat letecká společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), která je nástupcem kdysi věhlasných aerolinek Alitalia. Ty po více než 74 většinou ztrátových letech a po neúspěšné snaze o záchranu ukončily činnost. ITA je ve vlastnictví státu.[/quote]

První let nového dopravce se uskutečnil už v ranních hodinách z milánského letiště do města Bari na jihu země, uvedla agentura Reuters. Nová společnost je štíhlejší, ponechala si ale hlavní rozpoznávací znaky Alitalie, což je flotila v barvách italské vlajky, tedy v zelené, bílé a červené.

Alitalia v minulosti bývala symbolem italského stylu. Na cesty si ji ale vybírali i papežové, italské primadony či politická elita. Kvůli finančním potížím ji ale od roku 2017 řídili správci, které vybral stát. Pokud by tak neučinil, skončila by firma v likvidaci.

Společnost Alitalia byla založena v září 1946, létat ale začala až v květnu 1947. Po roce 2000 byla jen v jednom roce účetně v zisku a vláda jí mnohokrát musela přispěchat na pomoc. Aby zabránila kolapsu Alitalie, jen za poslední tři roky vynaložila přes osm miliard eur (více než 203 miliard Kč).

ITA převzala aktiva i činnost Alitalie za cenu 90 milionů eur (2,3 miliardy Kč), což je méně než třetina toho, co Alitalia chtěla získat. Jak už se stalo za fungování Alitalie typické, i poslední týdny před touto změnou byly obestřeny mnoha politickými spory. Krajněpravicová opoziční formace Bratři Itálie vládu premiéra Maria Draghiho obvinila, že za pád Alitale nese odpovědnost.

„Dnes přicházíme o další klenot. O firmu, která formovala historii našeho státu a … díky níž jsme byli hrdí na to, že jsme Italové,“ řekla šéfka strany Giorgia Meloniová.

 

Zdroj : ČTK