[quote]Moskevské metro ve svých více než 240 stanicích spustilo systém placení jízdného pomocí technologie rozpoznávání obličeje. Podle místních úřadů je moskevské metro první na světě, které takový systém má.[/quote]

Dojíždějící budou mít možnost zaplatit jízdné pomocí obličeje u turniketů vybavených kamerami. Před použitím systému musí cestující poskytnout svoji fotografii a propojit ji se svými dopravními a bankovními kartami prostřednictvím aplikace moskevského metra. Pokud bude chtít cestující registrovaný v systému jet metrem, stačí mu pak se jen podívat do kamery u určeného turniketu.

Dopravní odbor města uvedl, že údaje o cestujících budou bezpečně šifrovány. Skupiny zabývající se digitálními právy však varují, že tento systém by mohl narušit soukromí nebo lidská práva. Skupina Roskomsvoboda zaměřená na ochranu digitálních práv a svobodu informací varovala, že systém může být zneužit ke sledování.

„Moskva je prvním městem na světě, kde tento systém funguje v takovém měřítku,“ uvedl v prohlášení vedoucí odboru dopravy ruského hlavního města Maxim Liksutov. Dodal, že použití systému je dobrovolné a ostatní platební metody budou i nadále fungovat.

Moskva má 12,7 milionu obyvatel a jeden z největších kamerových systémů na světě. Technologii rozpoznávání obličejů použila také pro vynucování koronavirové karantény a podle účastníků protestních politických shromáždění policie tuto technologii využívá k preventivnímu zatýkání a zadržování. V roce 2018, kdy Rusko hostilo mistrovství světa ve fotbale, úřad moskevského starosty oznámil, že zavádí v metru systém rozpoznávání obličejů, který má odhalit hledané zločince, napsala agentura Reuters.

 

Zdroj : ČTK