Na severozápadním pobřeží Japonska hustě a vytrvale sněží, v některých městech dnes napadl rekordní objem sněhové pokrývky. Bílá vrstva na silnicích komplikuje dopravu, přispěla k několika dopravním nehodám a zpomalila i provoz na železnicích. Meteorologové varují, že silné sněžení, náledí a vysoké vlny se mohou objevovat i v úterý, píše agentura Kjódó.

Ve městě Hikone v prefektuře Šiga napadlo za 24 hodin 68 centimetrů sněhu a ve městě Asago v prefektuře Hjógo 71 centimetrů, což je v obou případech nejvíce v historii, uvedla Japonská meteorologická agentura. Takové množství sněhu je třicetkrát větší, než je v oblasti obvyklé.

„Silný zimní tlakový útvar způsobuje vydatné sněžení hlavně podél Japonského moře od severu po západ Japonska, přičemž v některých oblastech byly zaznamenány rekordní sněhové srážky,“ uvedl mluvčí japonské vlády citovaný stanicí France 24. „Očekáváme, že množství sněhu bude zítra narůstat. Stále je nutná zvýšená opatrnost a ostražitost,“ dodal.

Kolem půl sedmé ráno místního času na rychlostní silnici v prefektuře Kjóto na západě Japonska narazila dvě auta do nákladního vozu, který kvůli sněhu zastavil. Silnici nehoda zablokovala na několik hodin. Odklidit sníh a obnovit provoz se podařilo až kolem poledne.

U města Hikone zablokoval silnici kamion, lidé zůstali uvězněni v autech i na několik hodin. Obyvatelé města podle agentury Kjódó přišli odklízet sníh ze silnice i z dálnice.

Sníh komplikoval také železniční dopravu. Rychlovlak Šinkanzen mezi Tokiem a Ósakou jezdil sníženou rychlostí. Na jiné regionální trati strávilo v zasněženém zablokovaném vlaku zhruba 200 cestujících celou noc.

Kvůli sněhovým srážkám letečtí přepravci v neděli zrušili 130 vnitrostátních letů, dnes to bylo zhruba 50 spojů, píše France 24.

 

Zdroj : ČTK