[quote]Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vyčíslila škodu na železničních tratích po nedělní vichřici Herwart na 10,8 milionu korun. Vítr ničil na železnici především trakční vedení, na které připadá většina škod. V částce jsou ale započteny i náklady na zásah drážních záchranářů a náklady na odklízení spadlých stromů. Nejsou v ní ale zahrnuty škody, které vítr způsobil jednotlivým dopravcům na vlacích. ČTK to řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.[/quote]

Největší počet mimořádných událostí v souvislosti s nedělní vichřicí zaznamenali železničáři na Vysočině, v severních a naopak v jižních Čechách. Ani Morava ale nezůstala ušetřena komplikací, dodala Šubová. Celkem zaměstnanci správy železnic odstranili z kolejiště na dvě stovky spadlých stromů, některé z nich pádem poškodily elektrické vedení.

Nejhorší situace panovala na železnici v pondělí ráno, kdy v jeden okamžik bylo mimo provoz téměř 30 železničních tratí. Hlavní tratě se podařilo zprovoznit do pondělních 05:00.

Vichřice Herwart způsobila na železnici největší komplikace po ledovkové kalamitě z prosince 2014. Ta zastavila na tratích na 120 vlaků, ve kterých uvízlo zhruba 20.000 cestujících. České dráhy tehdy uvedly, že je námraza, kvůli které nejezdily elektrické lokomotivy, vyšla na zhruba 18 milionů korun. Z toho jen 15 milionů korun představovaly ušlé tržby a kompenzace cestujícím. Náklady na kompenzace cestujícím za nedávnou vichřici dosud dopravce nevyčíslil.

Zdroj: ČTK