Invoitix

[quote]Stát chce vynaložit v příštích letech přes 2,4 miliardy korun na podporu výzkumu a inovací v tuzemské dopravě. Program bude fungovat v letech 2020 až 2026 a jeho cílem bude postupně zavádět nové moderní metody pro řízení dopravy. Zaměřit se chce například na bezpečnost dopravy nebo snížení jejich negativních vlivů na okolí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který dnes schválila vláda. Tiskový odbor kabinetu o tom informoval na internetu.[/quote]

„Hlavním cílem programu je rozvíjet dopravní sektor způsobem, který bude reflektovat společenské potřeby, akceleruje technologický a znalostní rozvoj ČR a napomůže růstu konkurenceschopnosti ČR,“ uvádí materiál.

Resort dopravy proto chce v rámci sedmiletého programu s názvem Doprava 2020+ spojit výzkumný, akademický a soukromý sektor, které by měly sledovat hned několik cílů. Jde například o zefektivnění dopravy, snížení její ekonomické náročnosti a dopadů na okolí, dále zvýšení bezpečnosti zaváděním nových informačních metod a služeb v dopravní infrastruktuře, zajištění dostupnosti veřejné dopravy a její provázanosti či zavádění automatických a digitálních systémů v dopravě.

Podle ministerstva dosud komplexní program pro podporu projektů, které jsou zaměřeny na technologický výzkum v dopravě, v Česku chybí. Problémem je především slabá podnikavost tuzemských firem. To je podle materiálu zapříčiněno zejména častou závislostí podniků na zahraničních majitelích. Novým programem chce proto ministerstvo tuzemské společnosti motivovat k větší aktivitě.

Celkově chce stát do projektů investovat 2,43 miliardy korun. Zhruba 80 procent by mělo ministerstvo zajistit ze státního rozpočtu, zbytek z dalších zdrojů, například evropských fondů. Největší výdaje ministerstvo plánuje pro rok 2023, kdy počítá s projekty za 562,5 milionu korun. Peníze by měly být převedeny do rozpočtu Technologické agentury ČR, která bude poskytovatelem dotací.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP