[quote]Podnikatelé budou moci od dubna získat bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru. Vláda na půjčky dnes vyčlenila prozatím 600 milionů korun. O peníze budou moci podnikatelé požádat přes Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky.[/quote]

Podle programu, který o víkendu zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s ČMZRB, budou podnikatelé mít možnost žádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun. Peníze by dostali ve formě bezúročného úvěru. Program se týká i případů, kdy firmám uškodila opatření zaváděná českou vládou.

Podnikatelé budou přitom muset prokázat, že je situace kolem koronaviru přímo ovlivnila. „Například tím, že mají zaměstnance v karanténě, nebo se situace dotkla přímých obchodů vázané na země jako Čína, Itálie, Jižní Korea. Že prokazatelným způsobem jejich partneři doplatili na současnou situaci a kvůli tomu našim firmám klekly obchody,“ řekl dnes Havlíček.

Podle Hospodářské komory by firmám zasaženým karanténou zaměstnanců kvůli koronaviru vedle bezúročných půjček pomohl také dočasný odklad plateb odvodů nebo daní. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý to chce prosazovat dnes na večerním jednání mezi zástupci vlády a firem, oznámila komora ČTK.

Podle vládního programu by měly podniky dostávat nejvýše zhruba 90 procent újmy, kterou vyčíslí. Malé a střední podniky by z úvěru mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tří let například i mzdy nebo pohledávky.

Bezúročné půjčky mají pomoci i cestovním kancelářím, s jejichž zástupci ministři měli začít jednat dnes od 17:30. Havlíček ale připustil, že vláda pro ně může připravit i jiné specifické řešení jejich situace. Po přístupu rozlišujícím obory podnikání firem volá Hospodářská komora. „Jiné dopady znamená koronavirus pro cestovní ruch, jinak ovlivní například sektor automotive, jinak odvětví služeb,“ podotkl Dlouhý.

Ministři dnes večer budou ještě jednat s představiteli velkých firem, svazů, podnikatelů i bank ohledně případných opatření pro hospodářskou politiku ve střednědobém horizontu tak, aby bylo možné v případě zhoršení situace podpořit export, trh práce i další části ekonomiky.

Podle prezidenta Hospodářské komory by se vláda měla vyvarovat tlaku na Českou národní banku v otázce snižování úrokových sazeb. „Měnová opatření je nezbytné zavádět až ve fázi, kdy hrozí výraznější zpomalení ekonomického růstu,“ podotkl Dlouhý. Dvoutýdenní karanténa či jiné opatření znemožňující výkon práce u desetiny ekonomicky aktivních obyvatel v ČR by stála 23,5 miliardy korun, tedy 0,4 procenta hrubého domácího produktu, uvedla komora s odvoláním na své předběžné výpočty.

 

Zdroj : ČTK